3 Mart 2024 tarihinde OSYM tarafından Milli Savunma Üniversitesi giriş sınavında görevli memurlara gönderilen ““Sayın Görevlimiz, T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından verilen İkamet İzni Belgesi’nin arka yüzünde ikamet izni türü olarak "insani" ya da "uzun dönem" yazan adaylar uyruğuna bakılmaksızın sınava girebilecektir. Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederiz.” Mesaj hakkında açıklama geldi.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada

“3 Mart 2024 tarihinde OSYM tarafından Milli Savunma Üniversitesi giriş sınavı yapılacak.

Sınavda görev yapacak olan görevlilere OSYM tarafından şöyle bir mesaj gönderilmiş: “Sayın Görevlimiz, T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından verilen İkamet İzni Belgesi’nin arka yüzünde ikamet izni türü olarak "insani" ya da "uzun dönem" yazan adaylar uyruğuna bakılmaksızın sınava girebilecektir. Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederiz. ÖSYM B001”

İYİ Parti kurultayında son durum! İYİ Parti kurultayında son durum!

Bu doğru mu?” diye sordu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, söz konusu mesajı sosyal medya hesabından paylaştıktan sonra ÖSYM açıklama yaptı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı için gönderilen mesajın, sınavlarda görevlilere gönderilen bilgi mesajları arasında yer aldığı için sehven gönderildiği açıklamasında bulunarak, "Milli Savunma Üniversitesi sınavına girebilmek için sınava başvuru kılavuzunda da belirtildiği üzere adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir" denildi.

ÖSYM'nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, "Milli Savunma Üniversitesi sınavına girebilmek için sınava başvuru kılavuzunda da belirtildiği üzere adayların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların MSÜ sınavına başvuru yapma hakları bulunmamaktadır. Söz konusu mesaj, tüm sınavlarımızda görevlilere gönderilen bilgi mesajları arasında yer aldığından söz konusu sınavda sehven gönderilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar MSÜ sınavına alınmayacaklardır" ifadeleri kullanıldı.