Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, "Türkiye'nin AB yolu Kıbrıs'tan geçiyor" değerlendirmesinde bulundu ve söz konusu ifadelerin yer aldığı haberde Türkiye’nin 1974 Kıbrıs çıkarmasına işgal denildi..

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, GKRY Cumhurbaşkanı Christodoulides ile Lefkoşa'da görüştü.

Reuters'ta yer alan habere göre, Steinmeier, "Kıbrıs, AB ile Ankara arasında daha yakın ilişkilerin güçlü bir destekçisidir. (Böyle) yakın ilişkiler, gelişmelerden ve Kıbrıs sorununun çözümünden geçmektedir" dedi.

Ayrıca Almanya Cumhurbaşkanı Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin "Türkiye'nin Kıbrıs'ın on yıllardır süren bölünmüşlüğünün çözümüne katkıda bulunmasına bağlı olduğunu" söyledi.

Haberde ayrıca, "Türkiye onlarca yıldır AB'ye katılmak için resmi bir adaydı, ancak katılım müzakereleri son yıllarda AB'nin Ankara'nın insan hakları ve hukukun üstünlüğüne saygı konusundaki siciline ilişkin endişeleri nedeniyle durdu" değerlendirmesi yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev görüşmesinde Kıbrıs vurgusu! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev görüşmesinde Kıbrıs vurgusu!

“KISA SÜRELİ BİR DARBENİN YOL AÇTIĞI TÜRK İŞGALİ”

Türkiye'nin AB üyeliğinde diğer AB üyelisi ülkeler gibi GKRY'nin de veto hakkına sahip olduğu aktarılan haberde, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na ilişkin Kıbrıs hakkında "1974'te Yunanistan'dan esinlenen kısa süreli bir darbenin yol açtığı Türk işgaliyle bölünen bir Doğu Akdeniz adası" ifadeleri kullanıldı.

Editör: Haber Merkezi