BBC TÜRKÇE’NİN ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post’tan aktardığına göre , Taliban'ın YouTube fenomenlerini kullanıyor.

Rejimin fenomenlere yayın lisansı verip onlara TV ve radyo istasyonlarıyla aynı muameleyi yaptığı ve kuralların çiğnenmesi durumunda lisans iptali tehdidi kozunu oynadığı aktarıldı.

Avustralya'da AVM'ye bıçaklı saldırı! Avustralya'da AVM'ye bıçaklı saldırı!

Taliban yönetimine fayda gösterdiğine inanan YouTuberlara bakanlıkların kolaylık sağladığı belirtildi.

Afganistan ve komşu Pakistan'dan 10 içerik üreticiye ulaşan gazete, Taliban'ı eleştiren videoların YouTube gibi platformlardan silindiğinin röportajlarda söylendiğini bildirdi. Bunlardan ikisi kuralları çiğnedikleri için gözaltına alınıp sorgulandıklarını ifade etti.

"Afganistanımız" adını taşıyan bir kanal YouTube'da 350 bin takipçiye sahip ve General Mobin diye bilinen bir Taliban destekçisine odaklanıyor. Askerlerle konuşan Gobin, kıyafet yardımı yapıp hastaneleri ziyaret ediyor.

"Dostdaran Kabul" adlı 40 bin takipçiye sahip kanalın çoğu videosu, Taliban dönemindeki kentsel gelişimi konu alıyor.

23 yaşındaki Milad Azizi'nin "Kabil Aşıkları" kanalıysa Taliban yetkililerinin de yer aldığı konulu eğlence videoları yayımlıyor. Ahlak polisiyle birlikte seriler hazırlayan Azizi'nin 20 çalışana sahip olduğu bildiriliyor.

Washington Post, bu kanallardan bazılarının ayda binlerce dolar kazandığını ve bu rakamların Afganistan için yüksek miktarlar olduğunu aktarıyor.

Ülkedeki internet herkesin erişemeyeceği bir durumda olduğu için özellikle yurtdışındaki Afganların bu videolara ilgi gösterdiği de haberde belirtiliyor.