Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, haftalık çalışmalarına 2 Temmuz Salı günü başlayacak. Genel Kurulda, ulaştırma alanında önemli değişiklikler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlanacak. Bu teklif, Türk Sivil Havacılık Kanunu ile bazı kanunlarda ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklikler yapılmasını öngörüyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan KPSS açıklaması İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan KPSS açıklaması

Kanun teklifine göre, demirleme ücret tarifesi, geminin seferi, demirde kalma süresi ve demirleme nedeni gibi unsurlar dikkate alınarak belirlenecek ve geminin grostonu başına 2 lirayı geçmeyecek şekilde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenecek. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından geçiş sırasında kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Denizlerde kılavuzluk ve römorkörcülük hizmeti verenler, yükümlülüklere aykırı hareket etmeleri halinde 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezasına çarptırılacak. Havacılık güvenlik tedbirleri ise, can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla genel kolluğun gözetiminde özel güvenlik görevlileri tarafından yerine getirilecek. Yolcular, havalimanlarında teknik cihazlarla yapılan kontrollerin sonuçlandırılamaması durumunda kendisinin ve eşyasının elle aranmasını kabul etmezse havaalanına ve hava aracına kabul edilmeyecek.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda ise AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak. Ayrıca, ihtisas komisyonları da gündemdeki konuları ele almak üzere toplanacak. Dilekçe Komisyonu, Başkanlık Divanı kararları ile Genel Kurula sevk edilen dilekçeleri görüşecek.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bakanlığın çalışmaları hakkında Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nu bilgilendirecek. TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu ise, AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplanarak çeşitli mühendis odaları ve üniversitelerden akademisyenleri dinleyecek. Ayrıca, Salı ve Çarşamba günleri Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları gerçekleştirilecek.

Editör: Burak Hakkı Polat