1 Mayıs'ta Taksim'de toplanılmasına kısıtlanması, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve CHP yönetimi tarafından eleştirilmiş ve vatandaşlar Saraçhane'de toplanmak için davet edilmişti.

1 Mayıs günü alana gelen sendika ve siyasi parti yöneticileri, polis barikatının aşılmaması üzerine alandan ayrılma kararı aldı. Bu durum, büyük tepki topladı ve alana gelip kısa bir konuşma yaptıktan sonra ayrılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e yönelik eleştiriler yükseldi.

Özgür Özel, gazeteci İsmail Küçükkaya'ya yaptığı açıklamada, geri çekilme kararını sendikalara bıraktıklarını hatırlatarak, "Sendikalar polisle müzakere ettiler, ancak izin alamayınca Saraçhane'de kutlama yapmaya karar verdiler. Polisle çatışmamak gerektiğini söyledim, çünkü polis de bir baba, bir eş, bir evlat ve aynı zamanda bir emekçi. Polisin emekçilere sert davranmaması gerektiğini vurguladım," dedi.

Ana muhalefet lideri olarak polisle çatışma görüntüsü vermek istemediğini belirten Özel, "Türkiye'nin 1. partisi olarak sorumluluklarımız var. 31 Mart'ın kazananı olarak, polise verilen kanunsuz emre rağmen itişip kakışmak bize yakışmazdı. Ayrıca, gelecekte ülkeyi yönetecek parti olarak sorumluluklarımız daha da arttı," ifadelerini kullandı.

Saraçhane'de yapılan kutlamanın tarihi bir nitelik taşıdığını ifade eden Özel, "10 yıl sonra ilk kez İstanbul'da 1 Mayıs'ta bir meydanda toplandık. CHP, DİSK, TTB, TMMOB, KESK gibi birçok örgüt bir aradaydı. Bu, örgütlü toplum açısından önemli bir kazanım," dedi.

SON DAKİKA 28 Şubat davası sanıklarına af geldi SON DAKİKA 28 Şubat davası sanıklarına af geldi

Özgür Özel, Unkapanı'ndaki Bozdoğan kemeri önünde kurulan polis barikatına sert tepki gösterdiğini belirterek, "O barikatı kaldıracağım. Devletin polisini oradan çekeceğim, ama polisle çatışarak değil. Bunu seçimle yapacağım, 1. parti olarak çıktığımızda. Kavga etmeden, çatışmadan, seçimle yapacağım," şeklinde konuştu.