Birçok şehirde yerel yönetimlerce zorunlu tutulmuş olan panik butonu, İstanbul'da da uygulanmaya başladı. Sisteme dahil edilen taksilerde, sürücü tarafından butona basıldığında tepe lambasında "TAKSİ S.O.S" yazısı yanacak ve emniyet birimlerine olay ihbar edilecek. Ayrıca, araç üzerinde bulunan ışıklı tabelada duruma ilişkin uyarı yer alacak ve güzergah üzerinde denetim yapan polis ve jandarma birimleri haberdar edilecek. Panik butonuna basıldığında yaşanan süreci araç içerisindeki yolcular fark edemeyecek.

İBB tarafından tanıtılan prototipte yolculara yönelik panik butonu henüz uygulamaya alınmadı. Mevcut uygulamanın deneme aşamalarının tamamlanmasının ardından, yolculara yönelik panik butonu da taksilere yerleştirilecek. Son aşamada ise taksi içerisine anlık görüntü aktarımı yapan kamera sistemi yerleştirilecek ve İBB'nin güvenlik birimleri tarafından rutin güvenlik denetimleri sağlanacak.

Taksici Birol Güneş, "Bu sistem, örneğin yolcuyla birlikte seyahat ettiğin esnada bir münakaşa yaşandığında panik butonuna basıyorsunuz ve 'TAKSİ S.O.S' diye yanıyor. Böylece emniyet birimlerine ve 153 İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ihbar ediliyor. En yakındaki ekipler, polis veya jandarma, olay yerine gelip müdahale ediyor" dedi.

Uygulamanın deneme sürecine ilişkin bilgi veren Güneş, "Randevu alıyorsunuz, Bahçelievler’de İBB’nin kendi yerine gidiyorsunuz. Sıranız geldiğinde tepe lambası, panik butonu gibi her şey takılıyor. Entegresini bekliyorsunuz ve sistem tam çalıştığında, panik butonuna yanlışlıkla basmış olsanız bile polis ekibi gelecek. Başınız gerçekten sıkıntıdaysa da panik butonuna bastığınızda yine polis veya jandarma olay yerine müdahale edecek" diye konuştu.

Taksici Necati Kara ise, "Biz taksiciler için can güvenliğimiz sıkıntıda oluyor. Her türlü müşteri ile karşı karşıya geliyoruz. Bu sistem bence çok güzel. Kabinli bir sisteme geçilse bizim için daha hayırlı olur" şeklinde konuştu.

Rasim Ozan Kütahyalı'dan havalimanı kavgası Rasim Ozan Kütahyalı'dan havalimanı kavgası

Panik butonundan memnun olmalarının yanında cam panel taleplerini de dile getiren taksi şoförü Yakup Halipçi, "Bu çok güzel bir şey. Müşteri bindiği zaman dolu yazıyor, müşteri bindiği zaman basıyoruz boş yazıyor. Çok güzel fakat içeride bir panel olması lazım, cam panel. Bizim arkadaşlar var, 40 kişiyiz. Hepsi memnun, hiçbir problem yaşamadık. İnşallah daha da güzel olacak ileriki zamanda" dedi.

Editör: Burak Hakkı Polat