İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2025 itibarıyla eski ehliyetlerle trafiğe çıkmanın ciddi mali sonuçlar doğuracağını açıkladı. Eski tip sürücü belgelerinin yenilenmemesi halinde uygulanacak 12 bin 978 TL'lik ceza olacak.

İçişleri Bakanlığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 2016 yılından önce alınmış ehliyetlerin çipli sistemle yenilenmesi gerektiğini vurguluyor. Vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'nin web sitesi üzerinden kolaylıkla randevu alabilir ve birkaç dakika içinde ehliyet yenileme işlemlerini başlatabilirler.

Başıboş sokak köpekleri düzenlemesi ne zaman yasalaşacak? AKP'den açıklama! Başıboş sokak köpekleri düzenlemesi ne zaman yasalaşacak? AKP'den açıklama!

YENİLEME SÜRECİ VE GEREKLİ BELGELER

Ehliyet yenileme süreci için gereken belgeler arasında kimlik kartı veya pasaport, güncel biometrik fotoğraf, geçerli bir sağlık raporu, kan grubu belgesi ve adli sicil kaydı bulunuyor. Sağlık raporunda kan grubunun belirtilmesi durumunda ayrıca kan grubu belgesi talep edilmemektedir. Ayrıca, ehliyetin yenilenmesi için 15 TL'lik bir ücretin ödenmesi gerekmekte, bu ücret 12 TL harç ve 3 TL değerli kağıt bedelini içermektedir.

CEZAİ YAPTIRIMLAR VE UYARILAR

Ehliyetini yenilemeyen sürücüler, belirtilen tarihten itibaren yüksek miktarda ceza ile karşı karşıya kalacak. İçişleri Bakanlığı, bu cezai işlemin, vatandaşların mağdur olmaması için önceden duyurulduğunu ve herhangi bir erteleme olmayacağını belirtti. Bakanlık, sürücüleri belirtilen tarihten önce gerekli işlemleri tamamlamaları konusunda uyardı.