Sudanlı ve Filistinli öğrencilere kendi ülkelerinde okuduklarına dair belge ibraz etmeden yatay geçiş hakkı tanındığı iddiaları kamuoyunda infiale sebep oldu. Bu iddialara yönelik Yükseköğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan açıklamada, konuyla ilgili yanlış anlamaların düzeltilmesi amacıyla bir açıklama yapıldı.

YÖK'ün açıklamasında, bazı basın ve yayın organlarında yer alan Sudanlı ve Filistinli öğrencilere belgesiz, koşulsuz yatay geçiş hakkı verildiği yönündeki iddiaların asılsız olduğu belirtildi. Daha önce Ukrayna krizinde olduğu gibi savaş nedeniyle öğrenimlerini sürdüremeyen öğrencilere "özel öğrencilik" imkânı tanındığı hatırlatıldı.

Açıklamada, Türkiye'nin savaş mağduru misafir öğrencilere kapılarını açtığı ve bu öğrencilere üniversitelerde eğitim alma imkânı sağlandığı vurgulandı. Sudanlı ve Filistinli öğrencilerin yatay geçiş için üniversitelere başvurabilecekleri belirtilirken, uygun olmayanların ise misafir öğrenci olarak eğitim almaya devam edebilecekleri ifade edildi.

Eylem Tok ve oğlu için kırmızı bülten kararı Eylem Tok ve oğlu için kırmızı bülten kararı

Son olarak, savaş mağduru öğrencilere tanınan özel öğrencilik imkânının, Türk vatandaşı öğrenciler için bir hak kaybına neden olmayacağı vurgulandı. Yapılan açıklama ile yanlış anlamaların önüne geçilerek, Türkiye'nin misafirperverliği ve eğitim hizmetlerinin sürdürüldüğüne dikkat çekildi.