Orhun Haber’de "kripto FETÖ’cülerin" yargıdaki Hak-Yol cemaati içerisine sızdığı belirtilerek, Sinan Ateş dosyasının savcısı Ayhan Ay’ın da Hak-Yol cemaatine sızan isimlerden olduğu öne sürülmüş, Ankara Başsavcısı Akça’nın da "FETÖ’cü" olduğu ve örgütsel talimatla hareket ettiği iddia edilmişti.

Bunun üzerine Orhun Haber yöneticileri Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Mert Kerim Ejder ve kardeşi Servet Ejder gözaltına alınmıştı.

Bunun üzerine “Orhun haberi susturamazlar” denilerek yapılan paylaşımda, “Ankara Başsavcısı Ahmet Akça, ORHUN HABERİ engelleyebilmek için her türlü FETÖ TAKTİĞİNE başvurmaya devam ediyor!” denilmişti. “ORHUN HABER olarak diyoruz ki, Türk Devletine ve Milletine ihanet eden tüm vatan hainleriyle mücadelemiz sonuna kadar sürecektir! Bilinmelidir ki, sayılmayız parmak ile, tükenmeyiz kırmak ile!” açıklaması yapıldı.

Gözaltına alınarak emniyete götürülen şüpheliler bugün adliyeye getirildi. Şüpheliler daha sonra tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılığın tutuklamaya sevk yazısında, söz konusu internet sitesinin Ejder kardeşlere ait olduğu belirtilerek, Servet Ejder’in telefonundan elde edilen yazışmalardan da bu durumun anlaşıldığı kaydedildi. Yazıda, “dosyada elde edilen delillere göre eylemin toplu halde işlenmiş olabileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu, olayın niteliği, özellikleri, bağlantıları ve faillerinin araştırılması ve tespiti bakımından delillerin toplanmasında güçlük bulunduğu, şüpheli sayısının çok olduğu, el konulan dijital materyallerin incelenmesinin zaman aldığı, şüphelilerin eylemlerinin ve bağlantılarının araştırılmasına ihtiyaç olduğu” ifade edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şüphelilerden Ülkü Ocakları Genel Başkan yardımcısı Mert Kerim Ejder, hakimlikteki sorgusunda web sitesi ile X’teki hesabın ilişkilendirilemeyeceğini öne sürerek, söz konusu hesabın kendisine ait olmadığını söyledi. Bu hesabın herkes tarafından açılmış olabileceğini, dosyada buna ilişkin bir tespit olmadığını iddia eden Ejder, “Benim sosyal medyada bulunan hesabım Orhunajans ismindedir. Twitter’da paylaşılanların benim şirketimle ilgisi yoktur. Orhunhaber isimli hesaptan bu soruşturma sayesinde haberim oldu. Dijital materyallerde yer alan konuşmalar ticari amaçlıdır. Sosyal medya alan adı ve orhunhaber alan adı farklı mecralardır. Benim Twitter’daki bu hesaptan haberim yoktur” dedi. Servet Ejder de suçlamaları kabul etmedi.

Yörük teyze Andımız’ı okudu: Herkesin tüyleri diken diken oldu Yörük teyze Andımız’ı okudu: Herkesin tüyleri diken diken oldu

Sorgularının ardından Ankara 10. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelilerin “iftira” ve “yargı görevini yapanı etkileme” suçlarından tutuklanmasına karar verdi.