Dün sosyal medyada yalan haber yayıldı. Çok sayıda sosyal medya hesabı köprü ve otoyol ücretlerine büyük zam geleceğini iddia etti.

Zamlı tarifelerde fiyatlar şu şekilde yazıldı;

Osmangazi Köprüsü: 1808 TL
Çanakkale Köprüsü: 740 TL
Yavuz SS Köprüsü: 180 TL
Avrasya Tüneli: 213 TL

PEŞ PEŞE YALANLAMA GELDİ

Borsa İstanbul'da kapanış rekoru Borsa İstanbul'da kapanış rekoru

Konuyla ilgili resmi makamlar harekete geçti. Karayolları Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi "köprü ve otoyollara zam gelecek" denilerek paylaşılan ücret tarifelerinin yalan olduğunu söyledi. 

Söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıklayan KGM, mevcut tarifeleri tekrar paylaştı;

Osmangazi Köprüsü 399 TL
Yavuz Sultan Selim Köprüsü 49 TL
1915 Çanakkale Köprüsü 419 TL 

Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada “Son günlerde bazı medya organlarında; Kamu-Özel Sektör İşbirliği Modeli ile yapılarak trafiğe açılan ve Görevli Şirketler tarafından işletilmekte olan otoyol ve köprülerde geçiş ücretlerinde artış yapıldığını iddia eden haberlere yer verilmekte olup söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Araç geçişleri halihazırda mevcut tarifeler üzerinden ücretlendirilmeye devam edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri yer aldı.

DMM'den yapılan açıklamada ise "1 Temmuz itibarıyla yeni köprü, tünel ve otoyol geçiş ücretleri" iddiasıyla paylaşılan fiyat listelerinin doğru olmadığı belirtilerek "Bahse konu paylaşımların aksine, 1 Temmuz itibarıyla köprü, tünel ve otoyol geçiş ücretlerinde herhangi bir güncelleme yapılmamıştır. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz." denildi.

Editör: Burak Hakkı Polat