Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, hükümetinin YouTube sayfasında yayımlanan bir video aracılığıyla Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınır belirleme çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Tavuş bölgesinde sınır belirleme çalışmalarının yapılacağı köylerde incelemelerde bulunan Paşinyan, vatandaşların sorularını yanıtladı.

Paşinyan, sınırların Almatı Bildirgesi temelinde belirlenmesi prensibini benimsediklerini vurguladı ve bu sürecin fiili bir aşamaya girdiğini belirtti. Sınır belirleme komisyonlarının yerinde çalışarak, Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki devlet sınırını belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Ermenistan Başbakanı, sınırların değiştirilemeyeceğini ve bu konunun anayasal bir referandumla çözülmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, belirlenen protokol gereği Bağanis'ten Berkaber'e kadar olan kesimde sınır belirleme ve çizme sürecinin başlatılabileceğini açıkladı.

Paşinyan, sınırların belirlenmemesi durumunda karşılıklı ateş açılmasının normal bir durum olacağını savundu. Ancak, politikalarının savaşa izin vermemek olduğunu vurguladı. Sınır belirleme çalışmalarına karşı çıkmanın ciddi sonuçları olabileceğini ve bu durumun bir savaşa yol açabileceğini ifade etti.

Altın madalya sahibi tek teğmen: Muzaffer Tekin vefat yıl dönümünde unutulmadı Altın madalya sahibi tek teğmen: Muzaffer Tekin vefat yıl dönümünde unutulmadı

Son olarak, sınır belirleme sürecinin önemini vurgulayan Paşinyan, Ermenistan halkının güvenliğini sağlamak için bu adımları attıklarını belirtti ve sınır belirleme çalışmalarına destek olmanın önemini vurguladı.