CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı canlı yayında sığınmacı meselesinin çözümü için önemli açıklamalarda bulundu. Özel, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmesi için Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

"Esad ile Görüşmeye Gideceğim"

"Ben burada inisiyatif almaya hazırım" diyen CHP lideri Özel, "Suriye ve Türkiye arasındaki diyalog kanallarının açılması için gerekirse ben Esad ile görüşmeye gideceğim. Bunun zeminini araştırıyoruz. Olumlu gelişmeler var, günü geldiğinde açıklayacağız. Zemin arayışı içerisindeyiz; üzerinde çalışıyoruz. Gidip Sayın Esad'la görüşüp, Türkiye'yle bir masaya oturmasıyla ilgili net talebimizi iletip ana muhalefet sorumluluğunu yapacağız. Çünkü masaya oturmadan bu sorun çözülmeyecek" ifadelerini kullandı.

"Suriye Vatandaşlarına Jestler Yapılabilir"

C.Başkanı Erdoğan: Irak'ın kuzeyinde kilidi kapatıyoruz C.Başkanı Erdoğan: Irak'ın kuzeyinde kilidi kapatıyoruz

Esad ile Türkiye'deki Suriyeli vatandaşların geri dönüş şartlarını konuşacaklarını ifade eden Özel, "Elbette bunun bir siyasi tarafı var. Esad'ın belli güvenceler vermesi gerekiyor. Bir takım teşvikler ortaya koyabiliriz. Türkiye'de doğmuş 1 milyon çocuk var, bu çocuklar için vize kolaylığı, jestler yapılabilir. Türkiye'de doğdukları için diğer Suriye vatandaşlarından ayıracak bir takım jestler yapılabilir. Bunları çalışıyoruz" dedi.

Editör: Burak Hakkı Polat