Ticaret Bakanlığı, geçtiğimiz yıl ve önceki yıl otomotiv piyasasında yaşanan spekülatif fiyat oluşumları ve stokçuluk faaliyetlerini engellemek amacıyla çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. Bakanlık, adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısını yeniden tesis etmek üzere çeşitli düzenlemeleri hayata geçirdi.

Bu çerçevede, "pazarlama ve satış kısıtlaması" kapsamında yetkili satıcılar ve bireyseller tarafından motosiklet, otomobil ve arazi taşıtlarının ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden pazarlanması veya satılması 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yasaklandı. Ayrıca, "ilan kısıtlaması" ile güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla ikinci el satışın da aynı tarihe kadar yapılamayacağı belirtildi.

Borsa İstanbul bugün de rekorla kapandı Borsa İstanbul bugün de rekorla kapandı

Bakanlık, 6 ay - 6 bin km düzenlemesine aykırı hareket eden otomobil yetkili bayileri ile oto galerilere yaklaşık 52 milyon TL, ilan kısıtlamasına uymayanlara ise yaklaşık 90 milyon TL idari para cezası uyguladı.

Yapılan düzenleme ve denetimler sayesinde, sıfır taşıtların ikinci ele düşürülerek satışa sunulması yoluyla haksız kazanç sağlanmasının önüne geçildi. Bu düzenlemeler, sıfır taşıt arzının artmasına katkı sağladı ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin taşıtlara daha kolay ulaşmasına olanak tanıdı. Ayrıca, otomotiv sektöründeki spekülatif fiyat artışları engellenerek tüketici mağduriyetleri ortadan kaldırıldı.

Bakanlık, bu kazanımları göz önünde bulundurarak, ilgili iki düzenlemenin de 6 ay süreyle, 1 Ocak 2025 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi. Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yetki belgesiyle iştigal edenlerin yanı sıra, bir takvim yılı içinde yetki belgesiz üç ve üzerinde ikinci el motorlu kara taşıtı satışı yapan tüm gerçek veya tüzel kişilerin 6 ay - 6 bin km düzenlemesine aykırı satışları noterlikler tarafından engellenmeye devam edilecek.

Ticaret Bakanlığı, motorlu kara taşıtı ticaretinde hayata geçirdiği bu düzenlemeler ile hem tüketiciler lehine fiyat istikrarını sağlamayı hem de sektör yetkilileri için adil ve dengeli bir piyasa yapısını tesis etmeyi amaçlıyor. Bakanlık, gerektiğinde ilave tedbirler almaya devam edeceğini belirtti.

Editör: Burak Hakkı Polat