Oslo'da bulunan Temas Grubu, Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu üyeleriyle İskandinav ve Benelüks ülkelerinin Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi. Gündemin odağında, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırıları bulunuyordu. Grup, 11 Kasım tarihinde Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde düzenlenen Olağanüstü Ortak Zirve'de kurulmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'in Batı Şeria yerleşim politikasını eleştirdi ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'in Batı Şeria yerleşim politikasını eleştirdi

Toplantı, bölgedeki son gelişmeleri değerlendirmek ve barışçıl çözümler aramak amacıyla gerçekleşti. Temas Grubu üyeleri, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına dair endişelerini dile getirirken, bölgedeki gerilimin azaltılması ve insani krizin yönetilmesi konularında ortak stratejiler üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Temas Grubu'nun Oslo'daki buluşması, uluslararası toplumun bölgedeki gelişmeleri yakından takip etme ve çözüm bulma çabalarının bir yansıması olarak değerlendiriliyor.