İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün Kudüs'te Gazze'de bulunan rehinelerin temsilcileriyle bir araya gelerek Hamas ile olası bir anlaşma için görüşmelerde bulundu. Netanyahu, yaptığı açıklamada, "Tüm hedeflere ulaşmadan savaşı durduracağımız düşüncesi söz konusu bile olamaz. Refah'a gireceğiz ve orada Hamas taburlarını ortadan kaldıracağız, anlaşma olsun ya da olmasın, tam zafere ulaşmak için" dedi.

Biden bir şeylerden mi korkuyor: Ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi Biden bir şeylerden mi korkuyor: Ses kayıtlarının yayınlanmasını engelledi

Uluslararası toplumun, özellikle Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin, İsrail'in Refah bölgesine yapacağı herhangi bir askeri operasyona tepkisi devam ediyor. Bu operasyonun sivil halkın yaşadığı acıları artırabileceği ve ciddi insan hakları ihlallerine yol açabileceği belirtiliyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'in Refah'taki sivillerin güvenliğini garanti etmeyi taahhüt etmediği sürece, bahsi geçen operasyonu desteklemeyeceklerini açıklamıştı. BM ve AB yetkilileri ise kuzeydeki çatışmalardan kaçan sivillerin güneye, Refah bölgesine sığındıklarını vurgulayarak, bu bölgeye yapılacak bir operasyonun "katliama" dönüşebileceği uyarısında bulunmuştu.