Brüksel’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi sona erdi. Zirve sonrası yayımlanan bildiride İttifak üyeleri Rusya’nın Kırım’daki askeri varlığını artırmasını kınadı ve askeri güçlerini yarımadadan geri çekme çağrısında bulundu.

NATO Liderler Zirvesi dün Brüksel’de düzenlendi. Zirve sonrası tüm liderlerin ortak imzasıyla bildiri yayımlandı. Bildiride, “Uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Ukrayna, Gürcistan, Moldova Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiğimiz desteği teyit ediyoruz. Uluslararası yükümlülükleri çerçevesinde Rusya’yı bu üç ülkede izinsiz olarak yerleştirdiği askeri güçleri geri çekmeye davet ediyoruz. Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakını tanımıyoruz ve kararlı bir şekilde kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE SON VERİLMELİ

Bildiride işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarları ve diğer yerli topluluklara karşı yönelik insan hakları ihlallerinin durdurulması gerektiği vurgulandı.

RUSYA’YA AZAK DENİZİ’NDEKİ UKRAYNA LİMANLARINA ERİŞİMİ ENGELLEMEYE BIRAKMA ÇAĞRISI

Erdoğan'ın yerel seçim için aday kriterleri Erdoğan'ın yerel seçim için aday kriterleri

Rusya’yı Karadeniz’deki askeri varlığı büyütmesinden ve bazı bölgelerindeki seyir serbestisini kısıtlamaktan vazgeçmeye davet eden bildiride, “Ayrıca Rusya’ya, Azak Denizi ve Ukrayna limanlarına erişimi engellemeyi bırakma çağrısı yapıyoruz. Ukrayna’nın bu bağlamdaki ölçülü tutumunu ve diplomatik yaklaşımını memnuniyetle karşılıyoruz. Gerilimi azaltmak için çalışıyoruz. Ukrayna’ya verdiğimiz desteği de güçlendiriyoruz.” denildi.

NATO’DAN AGİT UKRAYNA GÖZLEM MİSYONUNA DESTEK

NATO’nun Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonuna destek verdiği belirtilen bildiride, “Misyon güvenliğini sağlamanın önemini ve AGİT’in yetkisine uygun olarak, Kırım ile Ukrayna-Rusya sınırı dahil olmak üzere Ukrayna topraklarının tamamına engelsiz erişim ihtiyacını vurguluyoruz.” diye bildirildi.