Milli Savunma Bakanlığı (MSB) haftalık bilgilendirme toplantısını yaptı.

ABD'den F-16 tedarikine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakanlık kaynakları, sözleşmelerin imzalandığını ayrıntılar üzerinde çalışmaların karşılıklı heyetler arasında görüşmeler vasıtasıyla sürdürüldüğünü duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından yapılan açıklamaya göre, ABD'den F-16 tedariki sürecinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Sözleşmelerin imzalandığı belirtilirken, detaylar üzerinde çalışmaların karşılıklı heyetler arasında sürdürüldüğü ifade edildi. Nihai kararların ardından ayrıntıların kamuoyu ile paylaşılacağı bildirildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'NIN SURİYE'DEKİ SÖZDE SEÇİMLERİ

İbrahim Hacıosmanoğlu'ndan ilk açıklama İbrahim Hacıosmanoğlu'ndan ilk açıklama

Bakanlık, terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG'nin Suriye'nin kuzeyinde yapmayı planladığı ve daha sonra ertelediği sözde yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı ve Bakan tarafından bu seçimlerin yapılmaması gerektiği konusunda gerekli uyarıların yapıldığına dikkat çekildi. Bakanlık, bu sözde seçimlerin ertelemeden ziyade tamamen iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, terör örgütü tarafından yapılmak istenen bu seçimlerin BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına ve Suriye'nin toprak bütünlüğüne aykırı olduğu vurgulandı. Seçimlerin iptal edilmesi gerektiği yönündeki uyarı yinelendi.

TERÖRLE MÜCADELE HAREKATI

MSB, son bir haftada 30, yılbaşından bugüne kadar ise 531’i Irak’ın, 650’si Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere bin 181 terörist etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

HUDUT GÜVENLİĞİ

Bakanlık kaynakları hudut güvenliği ile ilişkin insan kaçakçılarının reklamlarının yer aldığı görüntüler üzerindeki iddiaları yalanladı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Hudutlarımızla ilgili daha önce de karşılaştığımız gibi yeri, zamanı ve hangi ülkeden olduğu belli olmayan ve insan kaçakçılarının reklamlarını da içeren görüntüler üzerinden asılsız iddialar ortaya atılmaktadır. Yurt içinde gördüğü her yabancıyı hudutlardan yasa dışı yollarla ülkemize gelmiş zanneden veya kasıtlı olarak bu algıyı oluşturmaya çalışanlar, en büyük saygısızlığı büyük bir kahramanlık ve fedakârlıkla 7 gün 24 saat esasına göre sınırlarımızı koruyan 60 bin Mehmetçiğimize yapmakta ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne iftira atmaktadır. Sınırlarımızın güvenliğinden emin olmak isteyen herkesi hudutlarımızda misafir etmekten büyük memnuniyet duyacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Cumhuriyet tarihimizin en etkin tedbirleri ve çok yönlü güvenlik sistemleriyle kesintisiz bir şekilde korunan hudutlarımızda 210’u son bir haftada olmak üzere, 01 Ocak’tan bugüne kadar yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 5 bin 215 şahıs yakalanmıştır. Son bir haftada engellenen 1344 şahıs ile birlikte bu yıl içerisinde engellenen kişi sayısı 59.636 olmuştur."

Editör: Burak Hakkı Polat