Habertürk TV'de yayınlanan programa katılan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, günlerdir tartışılan mülakat konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Hakan Fidan yanıt verdi: Türkiye BRICS’e üye olacak mı? Hakan Fidan yanıt verdi: Türkiye BRICS’e üye olacak mı?

Müfredat ve mülakatlarla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, mülakatların nasıl yapılacağını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı, not tartışmalarına ise son noktayı koydu.

ADAYLAR MÜLAKATTAN ÇIKTIKTAN SONRA HEMEN NOTLAR GİRİLECEK

Adayların mülakat esnasında notlarını öğrenmeyeceklerini, adaylar komisyondan çıktıktan sonra jürinin notları gireceği ve sistemin kapanacağını ifade etti. Bakan Tekin ayrıca tüm güvenlik önlemlerini aldıklarını, alacaklarını hatta öneri olursa bunları da değerlendireceklerini belirtti.

KAMERAYLA GÜVENCE ALTINA ALINACAK

Milli Eğitim Bakanı Tekin, 45 dakikalık mülakat sürecinin kamerayla güvence altına alınacağını ve adayların anlattıkları ders hakkında a4 kağıdına cevapları yazabileceklerini söyledi.

İTİRAZ HALİNDE SİSTEM TEKRAR AÇILACAK

İtiraz olması halinde ise sistemin tekrar açılacağını ve notların güncellenebileceğini ifade etti. Son olarak adayların ve jürilerin birbirlerini bilmemesi adına iki tarafın da kodla tanımlanacağını söyledi.

"BÜTÜN TEDBİRLERİ ALDIK"

Bakan Yusuf Tekin açıklamalarında, ''Biz oturduk günlerce tartıştık, aklımıza gelebilecek bütün tedbirleri aldık. Kamuoyuyla da paylaştık. Bunun dışında da istediğiniz ilave bir tedbir varsa onu da alabiliriz. Bakacağız onun altyapısına da. Burada jüri üyelerini de adaylarımızı da kodla tanımlayacağız. Herkes kod üzerinden birbirini tanıyacak. Kimse kimseyi bilmeyecek. Bunun benim açımdan çok önemi var.

Çünkü orada iletişim artık sağlanamaz. Ne siyasetçi sağlar, ne bürokrat sağlar ne de bir başkası sağlar. Aday, "Ben mülakata gireceğim mülakatta şu jüri mi varmış?" sorusunun cevabını bilmeyecek. Ben de bilmeyeceğim, sistem orada yürütecek. Ben aday salondan çıkarken notunu öğrenecek demedim. Ben şunu söylüyorum: Aday salondan çıktığı an jüri üyeleri notlarını girecek elektronik ortamda ve sistem kapanacak. Aday bilmeyecek, jüri üyelerinin aday salondan çıktığı andan itibaren müdahale şansları da kalmıyor artık. Bu aşamadan sonra adayın nota itirazı varsa sisteme tekrar giriş yapılır ve notlar o zaman bakılır.'' ifadelerini kullandı.

SORULAR NASIL BELİRLENECEK?

Mülakatların görüntülü olarak da kaydedileceğini açıklayan Tekin, Güvenlik kamerasıyla mülakatları kaydedeceğiz. Mülakata girecek aday şunu da diyemez,: "Bana baktılar, kılığıma kıyafetime bana zor soru sordular." Çünkü kurgumuz şu; aday salona girdiği an bir bilgisayardan bir tuşa basarak buradan bizim sistemimizden kendisine rastgele bir soru çıkacak bir cevap kağıdına basılı olarak. Adayımız sorusunu cevaplayacak jürisine. Sonra bir tutanak imzalayacak. Hem yazılı belgemiz olacak hem görüntü olacak. Böyle tedbirlerimizi alıyoruz. dedi.

Editör: Burak Hakkı Polat