Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün için ülke genelinde yağışlı bir hava öngörüyor. Şırnak dışında tüm yurdun aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu yağışlarla birlikte, sıcaklıklar da 4-6 derece arasında düşüş yaşanması bekleniyor.

Özellikle Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Aydın, Denizli, Manisa, Kütahya ve Antalya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli yağışlar bekleniyor. Bu bölgelerde toz taşınımı da gözlemlenebilir.

Meteoroloji'nin hava tahmin haritasında "sarı" alarm verilen 29 kent şunlar: İstanbul, İzmir, Kocaeli, Konya, Adana, Antalya, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Edirne, Elazığ, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kayseri, Kırklareli, Malatya, Niğde, Ordu, Rize, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Bayburt, Karaman ve Yalova.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni atamalar: 7 üniversiteye yeni rektör Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni atamalar: 7 üniversiteye yeni rektör

Rüzgarın, kuzey ve batı kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de güney yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat), İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (70-100 km/saat) esmesi bekleniyor.

Özellikle sabah saatlerinde İstanbul'da, öğle saatlerinde ise Ankara'da sağanak yağışların etkili olması bekleniyor. Bu durumda vatandaşlar, ani yağışlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldılar.