Yİyi Parti'nin Parti İçi Eğitim Başkanlığı tarafından Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde 'Maziden Atiye Milli Yükseliş' paneli düzenlendi. Panelde Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Taşansu Türker ve emekli büyükelçi Halil Akıncı konuşmacı olarak yer aldı. Panele İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katıldı.

İYİ Parti Genel Başkan Adayı Akalın, “milliyetçilik anlayışını” açıkladı İYİ Parti Genel Başkan Adayı Akalın, “milliyetçilik anlayışını” açıkladı

Panelin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akşener, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki tartışmalara ilişkin, "Öncelikle ben yargının bünyesinde hukuku uygulamakla, hukukun üstünlüğünü uygulamakla yükümlü olan bu kurumların kavgasını çok ciddiye alıyorum. Bunun bir devlet krizi, anayasa krizi olduğuna inanıyorum. Nitekim böyle inandığımız için de ilk defa bizim partimiz bu konuda tavır koydu ve benim imzamla da 3 sayfayı geçen önerilerimizin de içinde yer aldığı bir açıklama yaptık. Ayrıca bu krize sebep olan kurumların mensupları hakkında da biz suç duyurusunda bulunduk, takip ediyoruz. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni de çok zor durumda bırakan, milletvekillerinin kıymetiharbiyesini düşüren, buna karşılık hukukun üstünlüğü konusu zaten tartışma konusuydu Türkiye'de; o konuyu tamamen gerçek haline getiren ve hukukun uygulanmasını, adaletin uygulanmasını ortadan kaldıran, kim güçlüyse onun hukukunun onun hakkının önde olduğu bir Türkiye'yi gösteriyor bu. Bunu çok tehlikeli buluyoruz. Bu bir devlet krizi. Sayın Erdoğan bir anayasa değişikliği için şayet böyle bir kavga üzerinden altyapı hazırlamakla ilgili adımlar atmışsa, onun bu konuda yol vermesi söz konusuysa bu çok tehlikeli. Son derece yanlış bir konu. Kendisinin ve bu konuda ona akıl verenlerin aklını başına almaları lazım" dedi.