MSB'den "Kilit kapanıyor" mesajı MSB'den "Kilit kapanıyor" mesajı

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Mehmet Tolga Akalın, sosyal medya hesabından sert bir yazılı açıklama yaptı.

İYİ Parti’deki fotoğraf krizi ardından Rıdvan Uz’un kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmesi hakkında konuştu.

Meral Akşener’i işaret ederek, “Bu siyasi hareketten biri ihraç edilecekse o , koskoca bir siyasi mücadele sonucu kurulmuş hareketimizi saray sofralarına meze etmeye teşebbüs edenlerdir.” Açıklamasında bulundu.

İYİ Parti Kurucu ve eski Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giderek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etmişti.

Mehmet Tolga Akalın’ın açıklamalarının tamamı şöyle:

“Basın Açıklaması

Partimizin anayasa tartışmalarındaki tutumunu beğeniyle izler ve destek verirken, eski genel başkanın kurucu lideri olduğu partiye açıkça ve kasten zarar verecek bir tutum içerisine girmesi partimizde herkesi şoke etmiş ve üzmüştür. Bugün gerçekleşen kapalı grup toplantısında milletvekilimiz Rıdvan Uz'un bu mezkur tutuma karşı sunduğu içeriği tartışmalı öneri, ne yazık ki kendisinin ihraca sevk edilmesiyle cevaplanmıştır.

Evvela söylemek lazım ki kapalı grup toplantıları herkes fikrini açıkça beyan etsin diye yapılır. Fikir beyan etmenin sonucu bu olacaksa kapalı toplantı düzenlemenin alemi yoktur. Bu tutum Genel Başkanımız Sayın Dervişoğlu'na yakışmadığı gibi, saray zihniyetine İYİ Parti nezdinde mevzi kazandırmıştır. Ayrıca Sn. Genel Başkanı vesayet altında gösterme çabalarına da cesaret vermiştir . Diğer yandan partimizi içeriden ve dışarıdan parçalamak isteyen elleri kırmak için elimize fırsat geçmiş ve insanlarda bir beklenti doğmuşken böyle bir hamle, seçmenimizle zedelenmiş bağlarımızı tazeleyip yeni bağlar kurma beklentimizi de boşa çıkarmaktadır.

Son olarak bu kararın tarihe Sn. Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Sn. Rıdvan Uz’u Ali Güngör olarak derc etme ihtimali vardır; rahmetli Ali Güngör’ü ihraç edenler gönüllerde kaybetmiştir. Bu yüzden söylemem gerekiyor ki, Sn Genel Başkan; çıktıkları melun yolculuğa kılıf arayan muhterisleri memnun etmek için yol ve dava arkadaşlarınıza kıymayınız. Bizim bu büyük harekete bir iktidar borcumuz var ve yufka yürekliler ile çetin yolları aşamayız.

Partimizi parçalayıp bölüşmeye kalkan iki büyük siyasi odak varken o odaklara hizmet edenlere değil partiyi sahiplenenlere gücümüz yetiyorsa bize de yazıklar olsun. Bu siyasi hareketten biri ihraç edilecekse o , koskoca bir siyasi mücadele sonucu kurulmuş hareketimizi saray sofralarına meze etmeye teşebbüs edenlerdir. Yüzbinlerce şerefli mensubumuzun başını eğik gezdirenlerdir. Erdoğan siyaseti yeniden dizayn ederken grup konuşmalarımızda verilen doğru mesajlara sadakat bekliyoruz. Öksüz Türklüğümüze sığınıp saraylara meydan okuyacaksak, Türkleri öksüz bırakmamalıyız.

Bırakmayacağız.”

Editör: Haber Merkezi