İzmir'de bir trafik uygulamasında durdurulan bir aracın sürücüsüne, 'Martı Tag' uygulaması üzerinden ücret karşılığında yolcu taşıdığı gerekçesiyle korsan taşımacılık yaptığı suçlamasıyla 60 gün trafikten men ve idari para cezası verildi. Sürücü, aldığı ceza ve trafikten men işlemi nedeniyle mahkemeye başvurdu. Ancak İzmir 6. İdare Mahkemesi, sürücünün 'Martı Tag' isimli uygulama üzerinden yaptığı ücretli taşımacılığı korsan taşımacılık olarak değerlendirerek, trafikten men cezasını ve idari para cezasını haklı buldu.

Android kullanıcılarının dikkatine, siber soyguncuların yeni hedefi Android kullanıcılarının dikkatine, siber soyguncuların yeni hedefi

Sürücü, savunmasında aracında bulunan 4 kişinin otostop çektiğini ve ücret almadığını ileri sürmüştü. Ancak mahkeme, sürücünün aracında bulunan yolcuların 'Martı Tag' uygulaması üzerinden ücretli taşımacılık yaptığına dair tutanakları inceledi ve sürücünün korsan taşımacılık faaliyetinde bulunduğuna hükmetti. Mahkeme, korsan taşımacılık faaliyetine karışan sürücünün trafikten men cezasını ve idari para cezasını haklı bularak, işlemin iptal talebini reddetti.
 

Editör: Burak Hakkı Polat