Sağlıkta onaylı randevu dönemi: Bakan Koca detayları aktardı! Sağlıkta onaylı randevu dönemi: Bakan Koca detayları aktardı!

DSÖ'den yapılan yazılı açıklamada, elde edilen verilere göre JN.1 varyantının şu anda küresel halk sağlığı için oluşturduğu riskin "düşük" olarak değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada "Buna rağmen kuzey yarım kürede kış mevsiminin başlamasıyla birlikte JN.1, birçok ülkede solunum yolu enfeksiyonlarının yükünü artırabilir" ifadeleri kullanıldı.

Resmi  verilere göre dünya genelinde JN.1 prevalansı 5 Kasım'da sona eren haftada %3 iken 3 Aralık'ta sona eren haftada %27'ye yükseldi. Aynı dönemde JN.1, Çin ve Moğolistan'dan Avustralya ve Yeni Zelanda'ya kadar 37 ülkeyi kapsayan Batı Pasifik'teki vakaların %1'inden %66'sına yükselmiştir.

Konuyla ilgili Amerikan medyasına konuşan doktorlar, JN.1 varyantının giderek yayıldığını açıkladı. Boston Çocuk Hastanesi'nde görevli John Brownstein, ABC News'e verdiği demeçte, JN.1 varyantının yayıldığını fakat henüz hastalığın daha şiddetli geçtiğine ya da halk sağlığı riski oluşturduğuna dair bir belirti olmadığını aktardı.

Editör: Haber Merkezi