ABD ve Birleşik Krallık, Kızıldeniz'de gemilere yönelik Husiler tarafından gerçekleştirilen saldırılara karşı Yemen'de hava saldırıları düzenledi. Saldırıda ondan fazla hedef vurulduğu belirtilirken, ABD Başkanı Joe Biden, bu hava saldırılarının Husilerin Kızıldeniz'de uluslararası gemiciliğe yönelik eşi benzeri görülmemiş saldırılarına bir yanıt olduğunu açıkladı. Biden, Husi saldırılarının ABD personelini, sivil denizcileri, ticareti riske attığını ve seyir özgürlüğünü tehdit ettiğini belirterek, gerektiği takdirde daha fazla önlem alınacağını ifade etti.

O ülkenin Türkiye büyükelçisi hayatını kaybetti O ülkenin Türkiye büyükelçisi hayatını kaybetti

Saldırılar, Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılarını önlemek ve bölgedeki gerilimi azaltmak amacıyla gerçekleştirildi. Özellikle Kızıldeniz, dünya ticaretinin önemli bir kısmını gerçekleştiren gemilerin geçiş güzergahlarından biridir. Husilerin bu bölgede gerçekleştirdiği saldırılar, deniz trafiğini ve ticareti olumsuz etkilemişti. Batılı ülkeler, bölgedeki askeri varlıklarını artırarak Husi saldırılarına karşı tedbir almaya çalışmıştı.

Hava saldırıları, bölgedeki gerilim ve çatışmaların bir göstergesi olarak öne çıkarken, Rusya'nın ABD ve Birleşik Krallık'ın Yemen'e yönelik askeri operasyonlarına ilişkin BM Güvenlik Konseyi'nde acil toplantı talep etmesi de dikkat çekiyor. İran ve Hizbullah ise saldırıları kınayarak, ABD'nin bölgedeki rolünü eleştirdi. Bu gelişmeler, Orta Doğu'daki karmaşık siyasi ve askeri dinamikleri daha da karmaşık hale getirebilir.

Editör: Burak Hakkı Polat