2021 yılı felaketlerle başladı felaketlerle devam ediyor. Kuzey Kutbunda bulunan Kanada, Türkiye, ABD gibi ülkelerde yaşanan kuraklık nedeniyle dünya genelinde kıtlık baş gösteriyor.

Yaşanan bu olumsuz hava koşulları sonucunda düşen buğday rekoltesi fiyatlara vurdu. Bugün itibarıyla dünya emtia borsalarında buğday fiyatları 2012’den bu yana ilk kez yukarı doğru değişmeye başladı. Yaşanan kuraklıkla birlikte dünya genelinde hububat kıtlığı meydana geleceği tahmin ediliyor.

Avrupa’nın tarım arazilerine yağan aşırı yağmur da bu kıtadaki hububat üretimine ağır darbe vurdu. Zamansız yağmur ve yaşanan sel felaketleri Avrupa tarımını da kelimenin tam anlamıyla yerle bir etti.

Yaşanan kıtlıktan dolayı, Türkiye erken stoka başlayarak gerekli önlemleri aldı ve Hububat ihracatına kısıtlamalar getiriyor.

Borsa İstanbul bugün de rekorla kapandı Borsa İstanbul bugün de rekorla kapandı

ABD ise sadece buğday konusunda kısmi serbesti bırakırken diğer hububat ürünlerine ciddi kotalar getirdi.

Avrupa Birliği’nde ise henüz ortak bir karara varılmadı. Ancak Almanya’nın gerekli sert önlemleri pratikte hayata geçirdiği belirtiliyor.

Yaşanan kuraklıktan dolayı, buğday borsasının en önemli istasyonlarından olan Minneapolis’te fiyatlar 8 yıldan fazla sürenin, Chicago’da 2 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Chicago Borsasında Eylül vadeli buğday yüzde 2 artışla bushel başına 7,06 dolar, Eylül vadeli Minneapolis buğdayı yüzde 2.9 artışla bushel başına 9.43 dolar oldu.

Çin’in Dalian Emtia Borsasında Eylül vadeli soya fasulyesi yüzde 0.4 düşerek ton başına 5,918 Yuan’a geriledi.

Eylül vadeli mısır yüzde 1.7 düşerek 2,530 yuan/ton oldu.

Editör: Haber Merkezi