Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan kira artışlarındaki sınırlamaya dair önemli açıklamalarda bulundu. Hükümet tarafından 11 Haziran 2022 - 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yüzde 25 kira artışını sınırlayan bir düzenleme yapılmıştı. Ancak, yüksek enflasyonun etkisiyle yaşanan sorunlar nedeniyle bu uygulama 1 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatılmıştı.

Adalet Bakanı Tunç, tv100 yayınında konuyla ilgili olarak, "Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak" dedi. Ayrıca, kira artışlarından kaynaklı mağduriyetleri önlemek amacıyla başlatılan arabuluculuk uygulamasına da değindi. Tunç, bu yeni düzenlemenin, bir anda fahiş artışların önüne geçilmesi ve kira davalarında adil çözümler bulunması için hayata geçirildiğini ifade etti.

Yüzde 25 kira artışı sınırının 1 Temmuz 2024'te sona ereceğini belirten Bakan Tunç, bu tarihten itibaren yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı konusunda ise henüz net bir açıklama gelmedi. Ancak, mevcut düzenlemenin uzatılmayacağı yönündeki açıklamalar, kira piyasasındaki tarafları yakından ilgilendirmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 12 yılın ardından kritik ziyaret! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 12 yılın ardından kritik ziyaret!