Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT'den Zübeyde Sarı'ya yaptığı değerlendirmede, CHP'nin 1977'den sonra ilk kez seçimleri birinci parti olarak tamamlamasını üç temel nedene bağladı. Kılıçdaroğlu, "Birinci neden AKP'ye küskün olan seçmenin sandığa gitmemesi. İkinci neden, seçim iki parti arasında geçti, AKP VE CHP. AKP'ye küskün olan seçmen DEVA, Gelecek, İYİ Parti veya Saadet'e oy vermek istemedi. Oylarını kazanma ihtimali olan partiden yana kullandılar. Üçüncü neden ise Kürt seçmenin CHP'yi tercih etmesi. Kürtlerle geçmişte kurduğumuz ortaklaşma zemini ve diyalog bu zemini oluşturdu. Van'da ve Diyarbakır'da yapılan toplantılar bunda etkili oldu" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, olası bir kurultay hakkında ise, "Yakın zamanda bir kurultay olacağını sanmıyorum. Biliyorsunuz tüzük kurultayı olacak, daha bir şey görmedik. Tüzüğü görmek gerekiyor. İşte o zaman gerçekten bir değişim oldu diyebiliriz" şeklinde konuştu.

"Haksız iddialarda bulunan kim varsa mahkemede dinlenmelerini istiyoruz" "Haksız iddialarda bulunan kim varsa mahkemede dinlenmelerini istiyoruz"

Siyasetten çekilip çekilmeyeceğiyle ilgili soruya ise Kılıçdaroğlu, "Ben siyaseti bıraksam da siyaset beni bırakmaz" sözleriyle siyaset arenasından çekilmeyeceğini ifade etti.

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili de bir açıklama yaptı. İddialara yanıt olarak, "İmamoğlu seçimden sonra beni aramadı" şeklinde konuştu.