Kazakistan'da yaşanan kar erimesi ve şiddetli yağışlar sonucu büyük bir sel felaketi yaşanıyor. Sel felaketinde 75 bin kişi tahliye edildi.

Yüzlerce köy ve bin 500 ev su altında kalırken, 50 köye ulaşım kesildi. Yaşanan sel afetlerinden dolayı 10 bölgede olağanüstü hal ilan edildi.

Fransa’dan hadsiz paylaşım: Türk topraklarını Ermenistan toprağı olarak gösterdiler Fransa’dan hadsiz paylaşım: Türk topraklarını Ermenistan toprağı olarak gösterdiler

Kazakistan Başbakanlık Ofisinden 8 Nisan 2024 tarihinde yazılı bir açıklama yaptı.

Buna göre 7 bölgeden şu ana kadar 18 bin 681'i çocuk olmak üzere 75 bin 982 kişi tahliye edildi. Atırau Bölgesi’nde 2 kişi selde hayatını kaybetti. Tahliye edilenlerden 14 bin 368’i geçici barınma merkezlerine yerleştiği belirtildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev son duruma ilişkin bilgilendirme yapmak üzere halka seslendi. Cumhurbaşkanı Tokayev, selin son 80 yılın en büyük felaketi olduğunu kaydederek tüm yerel kurtarma çalışmalarının kişisel kontrolü altında olacağını açıkladı. Ayrıca vatandaşların tüm maddi zararların devlet tarafından karşılanacağını belirtti.