Abdülhamid'in torunlarından Atatürk ve Cumhuriyet açıklaması Abdülhamid'in torunlarından Atatürk ve Cumhuriyet açıklaması

İstanbul'da Filistin'e destek yürüyüşünden dönen ve tevhid bayrağı taşıyan İsmail Aydemir'e saldıran kişi, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ancak tevhid bayrağı açan İsmail Aydemir'e herhangi bir işlem uygulanmaması eleştirilere neden oldu. İzmir Barosu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Buna tepki gösteren bir üniversite öğrencisi tutuklandı, anayasada ifadesini bulan Laik Cumhuriyet'e başkaldıran zihniyetin temsilcileri hakkında hiçbir işlem yapılmadı" dedi.

Baro, siyasal iktidarın dini esaslara dayalı bir yönetim oluşturma çabalarına vurgu yaparak, bu çerçevede atanan vaizler ve imamların artışına dikkat çekti. Açıklamada, Filistin'e destek yürüyüşünde ortaya çıkan hilafet çağrıları ve yeşil bayraklarla ilgili tepki gösteren bir öğrencinin tutuklanmasının, laik cumhuriyete karşı çıkan zihniyetin temsilcilerine yapılan bir işlem olmamasıyla eleştirdi. Ayrıca, cumhuriyeti ve cumhuriyet değerlerini savunma kararlılıklarını vurguladı.