Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz'ın haberine göre, İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi Ayşen Kurt'un eşi Yahya Kurt, eski İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Hüseyin Ergen'e suikast düzenletmeye kalkıştı ancak plan başarısız oldu. İYİ Parti içinde büyük bir krize neden olan suikast girişiminin detayları gün yüzüne çıktı.

Ayşen Kurt'un eşi Yahya Kurt'un, Manavgat eski İlçe Başkanı Hüseyin Ergen'in öldürülmesi için suikast düzenletmeye karar verdiği ifade ediliyor. Yahya Kurt'un azmettirici olarak Ahmet Çelik'i bulup, 20 milyon TL karşılığında suikast düzenlemesini talep ettiği belirtiliyor. Ancak plan, Ergen'in ayaklarına ateş edilerek başarısız oldu.

YSK 'Hatay' ve 'Ordu' için kararını verdi YSK 'Hatay' ve 'Ordu' için kararını verdi

İddiaya göre, Yahya Kurt'un talep ettiği suikastin detayları şu şekilde gerçekleşti: Yahya Kurt, Ayşen Kurt'un namus ve şerefine ilişkin yazılar paylaştığını öne sürerek Hüseyin Ergen'in öldürülmesi gerektiğini düşündü. Ancak suikast düzenlemeden önce Ergen'in İlçe Başkanlığı görevinden alınması için Ayşen Kurt'un devreye girdiği ve Ergen'in görevden alındıktan sonra suikastın düzenlendiği belirtiliyor.

Azmettirici Ahmet Çelik ile Yahya Kurt arasındaki pazarlıkların detayları da ortaya çıktı. Yahya Kurt, suikast için kullanılmak üzere 50 bin TL'yi Ahmet Çelik'e teslim etti. Ancak suikast başarısız olunca, kalan 30 bin TL'yi alamayan Ahmet Çelik, Yahya Kurt'a karşı bir tehdit oluşturdu. Bu durum üzerine Yahya Kurt, kendisini ifşa edebilecek Çelik'in kendi ailesine zarar verebileceğinden endişe duyarak pazarlık yapmaya çalıştı.

Suikast girişiminin ardından, Ayşen Kurt'un da Fransa'ya kaçtığı belirtiliyor. Olayın ortaya çıkmasının ardından, Yahya Kurt, Ahmet Çelik ve tetikçi Selahattin Oğuz'un cezaevine gönderildiği ifade ediliyor. Suikast girişimi, İYİ Parti içinde büyük bir çalkantıya neden oldu ve olayla ilgili soruşturma devam ediyor.