Türkiye, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için sandık hazırlıklarını sürdürüyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği Seçim Takvimi'ne göre, seçmen kütükleri 7 Şubat'ta kesinleştirildi. YSK'nin verilerine göre, 61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmenden 1 milyon 32 bin 610'sı bu seçimde ilk kez oy kullanacak. Bu genç seçmenlerin yüzde 50,59'u kadın, yüzde 49,41'i ise erkeklerden oluşuyor.

28 Mayıs 2023'te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde ise yurt içindeki seçmen sayısı 60 milyon 771 bin 236 olarak belirlenmişti.

Seçimlere hazırlık kapsamında, Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü tarafından 23 Mart 2024'te ölen, vatandaşlıktan çıkan, askere alınan, hüküm giyen ve kısıtlanan seçmenlerin bilgileri gözden geçirilecek ve sandık seçmen listelerinde gerekli düzenlemeler yapılacak. Bu doğrultuda, ölen seçmenler ile vatandaşlıktan çıkarılanlara ait bilgiler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden, kısıtlılık kararı kesinleşmiş seçmenlere ait bilgiler ile ceza infaz kurumlarında hükümlü olarak bulunanların bilgileri Adalet Bakanlığı'ndan alınacak. Ayrıca, silahaltında bulunanlara ait bilgiler de Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü'nden temin edilerek sandık seçmen listelerinde gerekli düzenlemeler yapılacak.

Sur Belediyesi'ne soruşturma ve gözaltı! Sur Belediyesi'ne soruşturma ve gözaltı!

Seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın belirleneceği, ayrıca il genel meclisi üyeliği ve belediye meclis üyeliği seçimlerinin de yapılacağı belirtildi.