TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi: Enflasyon ve dolar kuru beklentileri TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi: Enflasyon ve dolar kuru beklentileri

Buna göre, ihracat birim değer endeksi, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,1 artarak bir miktar yükseldi. Ancak, ithalat birim değer endeksi yüzde 12,7 düşüş gösterdi.

İhracat birim değer endeksindeki artışın ayrıntılarına bakıldığında, gıda, içecek ve tütün sektöründe yüzde 0,1 artış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,6 artış, yakıtlarda yüzde 19,9 azalış ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,9 artış görüldü.

İthalat birim değer endeksindeki düşüş ise şu şekilde oldu: gıda, içecek ve tütün sektöründe yüzde 4,4 azalış, yakıtlarda yüzde 35,5 azalış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 15,9 azalış ve imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,1 azalış.

İhracat miktar endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 artış gösterirken, ithalat miktar endeksi yüzde 15,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre, ihracat miktar endeksi ekimde bir miktar azalarak 152,6'ya gerilerken, ithalat miktar endeksi yüzde 6,4 artarak 134,7'ye ulaştı.

Ayrıca, ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, 2022 Ekim'de 75,2 iken, bu rakam Ekim 2023'te 86,2'ye yükseldi.