Asgari ücretteki yüzde 49,11'lik artış, işsizlik maaşlarını da etkiledi. Yeni asgari ücrete göre en yüksek işsizlik maaşı 16.000 TL olacak, bu tutardan damga vergisi de kesilecek. En düşük işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 40'ı kadar olacağından, damga vergisi hariç 8.000 TL olarak ödenecek.

İşsizlik maaşı, kendi isteği ve kusuru dışında işten çıkartılan çalışanlara, son 3 yılda en az 600 gün prim ödemesi yapılmış ve son 4 aydır iş sözleşmesi devam ediyorsa ödeniyor. Ödeme süresi ise prim sayısına göre 6 ile 10 ay arasında değişiyor.

İşsizlik maaşı hesaplanırken kişinin brüt maaş ortalaması dikkate alınıyor ve maaşın yüzde 40’ı kadar ödeme yapılıyor. Ancak yüksek maaşlar için bir sınırlama bulunuyor; en yüksek işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Yeni asgari ücrete göre en yüksek işsizlik maaşı 16.000 TL olacak, bu tutardan damga vergisi de kesilecek. En düşük işsizlik maaşı ise brüt asgari ücretin yüzde 40’ı kadar olacağından, damga vergisi hariç 8.000 TL olarak ödenecek.

Dev bankadan altın ve petrol uyarısı Dev bankadan altın ve petrol uyarısı

Ancak, işsizlik maaşı brüt maaşa göre hesaplanmasına rağmen, son brüt maaş üzerinden değil, son 4 aydaki brüt maaşın ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Bu nedenle, şu anda işsizlik maaşı alanlar veya bu ay işsiz kalanlar için 8.000 TL ile 16.000 TL arasında değişen işsizlik maaşı almak mümkün olmayacak.