A Milli Futbol Takımı, Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO2024) F Grubu üçüncü maçında Çekya’yı 2-1 mağlup etti ve gruptan ikinci olarak çıktı. Milli futbolcu İsmail Yüksek mücadelenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Gruptan çıktıkları için çok mutlu olduğunu ifade eden İsmail Yüksek, “Turnuvaya başlarken zaten hedefimiz gruptan çıkmaktı. 2008’den sonra bu kader bize nasip oldu. Çok mutluyuz. Zaten bu jenerasyona da bu yakışırdı. Çok şükür ki kaliteli futbolculara sahibiz. Çok gurur duyuyorum bu takımla. Burada olduğum için kendimle de gurur duyuyorum. Bugün gruptan çıktık. Son 16 turunda Avusturya’yı da eleyip çeyrek finale kalacağız. Bugün bu mutluluğumuzu yaşayacağız. Yarından itibaren Avusturya maçını düşünmemiz lazım. Çünkü Avusturya ile oynadığımız son maçta üzücü bir mağlubiyet almıştık. Açıkça konuşmak gerekirse boğazımızda kaldı. Maçı hırsla bekliyoruz. O maça çok iyi hazırlanıp, Avusturya’ya karşı iyi bir mücadele vermek istiyoruz. Bugün saha içerisinde oyunu kaybettiğimiz zamanlar oldu. Rehavete kapıldık herhalde. 1-0’dan sonra 10 kişi kalan bir takıma karşı geri çekilmemiz bize yakışmadı aslında. Bunu da ben biraz tecrübesizliğe veriyorum. Çünkü ben de dahil takımda birçok kişi ilk defa bu turnuvayı yaşıyor. O yüzden de biraz tecrübesizlikten dolayı oldu. Zaman zaman konsantrasyon kayıpları yaşadık. Bu da bize biraz kötü geldi. Kötü de bir gol yedik. Ardından iyi bir savunma yapmamız gerekiyordu. Gerçekten de iyi bir savunma yaptık. Son dakikada galibiyeti getiren golü attık. Çok da mutluyuz” diye konuştu.

“GEÇMİŞTE BU FORMAYI GİYENLERİN BİZLERİ ELEŞTİRMESİ ÇOK AĞIR OLUYOR”

Birlik olmak gerektiğini ifade eden Yüksek, “Biz dışarıyla irtibatımızı gerçekten kestik. Açık konuşmak gerekirse önümüze geliyor bu paylaşımlar. Üzüyor bunlar. En çok üzen geçmişte bu formayı giyenlerin bizleri eleştirmesi çok ağır oluyor. Bu formanın değerini bilmeleri lazım aslında. Bu formayla büyük başarı yakalayanlar bizi eleştiriyor. En çok üzen o oluyor. Ama bizi hırslandırmadı desem yalan olur. Maçtan önce aramızda bir konuşma yaptık. Söylenilir mi bilmiyorum ama bize inanmayanlara karşı sahaya çıkıp bu mücadeleyi göstermemiz, turu geçmemiz gerekiyordu. Başardığımız için çok mutluyum. Gerçekten birlik olmamız gerekiyor. Ülkemiz birlik olunca önümüzde kimse duramıyor. Bunu sizler de bizler de biliyoruz. Bugün sahadaki atmosfer çok farklıydı. Umarım ülkedeki atmosfer de böyle olur. Artık bu eleştirilerden ziyade destek olunması çok mutlu olur bizler için. Çok da iyi şeyler katar” yorumlarında bulundu.

“AĞRILARIM OLDU AMA BU FORMADAN DOLAYI O AĞRILARI TOLERE EDEBİLİRİM”

Maç içerisinde zaman zaman ağrılarının olduğunu söyleyen 25 yaşındaki orta saha, “Açık konuşmak gerekirse maça iyi başladım. Zaman zaman ağrılarım oldu. Bunu yayıncı kuruluşa da söyledim. Ağrılarım oldu ama bu formadan dolayı o ağrıları tolere edebilirim. Saha içinde o heyecandan sonra ağrıları hissetmiyorum açık konuşmak gerekirse. Ama 65 dakika dayanabildim. Yerime giren ağabeyler de sağ olsunlar gerçekten müthiş performans gösterdiler. Bugün sadece ben değil herkes müthiş performans gösterdi. Zaten maçı hak ettiğimiz sonuçtan da belli oldu” dedi.

“HAZIRLIK MAÇINDA AVUSTURYA’YA KARŞI ÜZÜCÜ BİR MAĞLUBİYET ALMIŞTIK”

Yarından sonra Avusturya maçını düşüneceklerini ifade eden Yüksek, “Başta söylemiştim Avusturya çıkınca daha da bir hırslandık. Aramızda konuştuk. Hazırlık maçında Avusturya’ya karşı üzücü bir mağlubiyet almıştık. Bize ve armamıza yakışmayan bir mücadeleydi. O yüzden hırslandırdı bizi. Bugün mutluluğumuzu yaşayacağız. Çünkü bu jenerasyon 2008’den sonra bunu başaran ilk jenerasyon. Bize nasip oldu. Bunun mutluluğunu yaşamamız gerekiyor bugün. Ama yarından sonra Avusturya maçını düşünmemiz gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

“HAKAN AĞABEY BU TAKIMDA EN ÇOK HAKSIZ ELEŞTİRİ ALAN FUTBOLCULARIN BAŞINDA GELİYOR”

Beşiktaş, Ciro Immobile'yi KAP'a bildirdi! Beşiktaş, Ciro Immobile'yi KAP'a bildirdi!

Hakan Çalhanoğlu’nun attığı gole en çok kendisinin sevindiğini söyleyen İsmail Yüksek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hakan ağabey bu takımda en çok haksız eleştiri alan futbolcuların başında geliyor. Hafta içi basın toplantısından sonra değerli basın mensuplarına şunu demiştim. ‘Hakan ağabeyi sahada beraber oynamadıktan sonra onun değerini anlayamazsınız." Hakan ağabey yönünden çok mutluyum. Hak ettiği o golü attı ya en çok mutlu olanlardan biri de bendim. Onun sevincini daha fazla yaşadım.”

Hakan Çalhanoğlu’nun golünden sonra kendisinin sevinci sorulması üzerine ise İsmail Yüksek, “Maçtan sonra gördüm onu ben. Maçın heyecanıyla onu fark etmedim ama gerçekten fena uçmuşum” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Burak Hakkı Polat