İran'ın resmi yayın organı olan Tehran Times, İran hükümetinin 13 Nisan'da İsrail'e yönelik gerçekleştirdiği saldırının nedenlerini 10 maddede açıkladı.

Habertürk'te yer alan habere göre, İran'ın en büyük gazetelerinden Tehran Times, İran yönetiminin konuya yaklaşımını 10 maddede sıralayan bir haber yayımladı.

DÖNÜM NOKTASI

Habere göre, İsrail'e saldırının uluslararası hukuka göre yasal olduğunu söyleyen İran, bu saldırının amacının İsrail'e mesaj vermek olduğunu belirtti. "Artık herhangi bir yerde, üssümüze ya da vatandaşımıza bir saldırı olursa doğrudan cevap vereceğiz" açıklamasını yapan İran makamları, bu saldırının bir 'dönüm noktası' olduğunu vurguladı.

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER...

İsrail'in 1 Nisan'da 'uluslararası hukuku açıkça ihlal ederek' İran'ın Şam'daki konsolosluğunu hedef aldığını belirten gazete, "Aralarında üst düzey bir askeri yetkilinin de bulunduğu 13 kişi hayatını kaybetti. Başka bir ülkenin büyükelçiliğine saldırmak, büyükelçiliklerin dokunulmazlığını ve her türlü zarar veya müdahaleden korunmasını garanti altına alan uluslararası sözleşmelerin doğrudan ihlalidir. Bu hukuksuz eylem karşısında İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, rejimi korkunç eylemlerinden sorumlu tutma sözü vermiştir" ifadesini kullandı.

SİVİLLER VE ALTYAPI VURULMADI

İran'ın saldırısının yasal dayanağını BM'nin 51. maddesine dayandıran gazete, "Saldırıda nispeten düşük miktarda ve daha az gelişmiş silahlar kullanıldı. Ayrıca operasyon sırasında hiçbir altyapı veya sivil alanın vurulmadığından emin olundu" dendi.

İRAN SAVAŞ ARAYIŞINDA DEĞİL

İranlı liderlerin savaş arayışında olmadığını ifade eden gazete, bu saldırının İsrail'e bir mesaj verme amacı taşıdığının açık olduğunun belirtildiğini yazdı. Bunun yanında, "İran yönetimi, siyonist rejimin herhangi bir yeni saldırganlığına sert ve kesin bir şekilde yanıt vermeye hazır olduğu konusunda uyardılar" dedi.

HANGİ ARAÇLAR KULLANILDI?

İran'ın saldırıda kullandığı füzeler ve dronelar dünya kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. İran'ın kullandığı silahları resmi olarak açıklamadığını bildiren gazete, "Shahed-136 insansız hava araçlarının yanı sıra Paveh, Emad, Rezvan ve Sejjil gibi 2. veya 3. nesil füzeler kullandığı söyleniyor. Bazı tahminlere göre Fatteh balistik füzeleri de kullanıldı" ifadelerine yer verdi.

HANGİ HEDEFLER VURULDU?

Gazete ayrıca, İran'ın İsrail'de saldırdığı hedeflerin tam yerinin açıklanmadığını aktarırken, Nevatim ve Negev askeri üslerinin vurulduğu bildirildi. Vurulan üslerin İsrail'in 1 Nisan'da gerçekleştirdiği saldırıda aktif yer aldığının altı çizildi.

İRAN, KIRMIZI ÇİZGİSİNİ GÖSTERDİ

İran'ın bu operasyonla ne elde ettiği sorusuna ise şu cevap verildi:

"Ülke yetkilileri tarafından defalarca ifade edildiği üzere İran bir savaş başlatmak istemiyor ancak kırmızı çizgilerine saygı gösterilmesini istiyor. Devrim Muhafızları Genel Komutanı, İsrail'in dünyanın herhangi bir yerindeki İran çıkarlarına, varlıklarına ve vatandaşlarına yönelik herhangi bir saldırısına kendi topraklarından karşılık vereceğini söyledi."

KİMLER İSRAİL'E YARDIM ETTİ?

İran'ın 13 Nisan'da kullandığı silahlardan çok daha gelişmişlerine sahip olduğunu aktaran Tehran Times, ABD, İngiltere, Fransa ve Ürdün'ün İsrail'e İran füzelerini engellemede yardımcı olduğunu belirtti.

Tehran Times'a bilgi veren kaynaklara göre, cumartesi günü İsrail'e yardım eden bölge ülkelerinin sayısı kamuoyunca bilinenden daha fazla.

"İSRAİL KARŞILIK VERECEK Mİ?"

Gazete bu soruya şu cevabı verdi:

"Geleceği tahmin etmek farklı faktörlere dikkat etmemizi gerektiriyor. ABD ve Batı'daki müttefikleri İsrail'e 13 Nisan'ı 'destansı bir zafer' olarak görmesi ve İran'ın misillemesine karşılık vermekten kaçınması çağrısında bulunuyor."

İsrail, Refah'ta çadırlara saldırdı! İsrail, Refah'ta çadırlara saldırdı!

APTALCA BİR HAMLE GELEBİLİR...

Netanyahu ve kabinesinin aşırı baskı altında olduğunu ve geçmişte pervasızca hareket ettiklerini hatırlatan gazete son olarak, "Rejim daha önce görülmemiş bir şekilde aşağılandığı için başka bir aptalca hamle yapmaya karar verebilirler" vurgusunu yaptı.