Bayram sonrası Türkiye’de milyonlarca vatandaş, Meclis’ten gelecek olan olumlu haberleri heyecanla bekliyor. Yaklaşık 1 milyon kişi, yeni düzenlemeyle birlikte 5 yıl erken emekli olabilecek.

İbrahim Hacıosmanoğlu'ndan ilk açıklama İbrahim Hacıosmanoğlu'ndan ilk açıklama

Bu düzenlemeyle birlikte özellikle küçük esnaf, Bağ-Kur’lu çalışanlar ve ev kadınları gibi gruplar öne çıkıyor. Esnaflar için Bağ-Kur prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e indirilmesiyle 5 yıl erken emeklilik fırsatı doğacak. Bu düzenleme, özellikle 10 ve altında çalışanı olan esnafları kapsayacak şekilde planlanıyor.

Kadınlar İçin Özel Düzenlemeler

Kadınlarda emeklilik yaşının çocuk sayısına göre esnetilmesi ve bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payının kadınlar için de çocuk sayısına göre düzenlenmesi bekleniyor. Ev kadınları için isteğe bağlı emeklilik imkanı sunulması ve bu süreçte devlet tarafından prim desteği sağlanması da gündemde. Buna göre, asgari ücret üzerinden hesaplandığında isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak.

Bu düzenlemelerin hayata geçmesiyle birlikte, Türkiye’deki çalışanların emeklilik süreçlerinde önemli kolaylıklar sağlanması ve sosyal güvenlik reformunda önemli adımlar atılması bekleniyor. Meclis’in kararıyla birlikte bu grupların yaşam kalitesinde iyileşmeler sağlanması hedefleniyor.

Editör: Burak Hakkı Polat