İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Fatih'te düzenlenen "Tam Güvenli Fatih Bilgilendirme Toplantısı"nda İstanbul'daki yabancı nüfusla ilgili detaylı bir rapor sundu. Toplantıya İstanbul Valisi Davut Gül, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve birçok vatandaş katılım gösterdi.

Tokat ve Yozgat'ta korkutan deprem! Tokat ve Yozgat'ta korkutan deprem!

Yerlikaya, İstanbul genelinde yasal kalış hakkına sahip yabancıların sayısının 1 milyon 92 bin 697 olduğunu belirtti. Ayrıca, geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin sayısının 350 bin 532 olduğunu açıkladı. Yasal kalış hakkının önemine vurgu yapan Bakan, düzensiz göçmen tanımını yaparak, "Bir ülkeye girişi bir, kalışı iki, çıkışı üç, eğer bunlardan herhangi biri veya daha fazlası yasal değilse biz buna düzensiz göçmen, kaçak göçmen diyoruz" dedi ve yasal olmayan giriş, kalış veya çıkış durumlarını vurguladı.

Fatih'teki yabancı nüfus durumunu da paylaşan Yerlikaya, yasal kalış hakkı olan yabancı sayısının 39 bin, Suriyeli sayısının ise 20 bin olduğunu ifade etti. 2019 yılında Fatih'te bulunan toplam yabancı sayısının 103 bin 660 olduğunu belirten Yerlikaya, bu sayının 2021 itibarıyla 40 bine düştüğünü ve 15 Ocak 2021'den itibaren Fatih'teki tüm mahallelerin yabancıların kalış hakkına kapatıldığını açıkladı.