1 Mayıs göz altılarında tutuklu sayısı belli oldu 1 Mayıs göz altılarında tutuklu sayısı belli oldu

AHBAP Derneği'nin kurucusu ve ünlü sanatçı Haluk Levent, Kenya'da düzenlenen Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Konferansı'nda beklenmedik bir adım attı. Konuşması aslen AHBAP Derneği'nin faaliyetleri üzerine olması beklenirken, son dakika değişikliğiyle İsrail'in Gazze ve Refah'taki soykırımını protesto etti.

Levent'in Nairobi'deki konferansta yaptığı konuşmada, "Bugün size güzel ülkem Türkiye’nin selamlarını getirdim. Bugün burada sadece bir rock sanatçısı olarak değil, bir iyilik organizasyonu olan AHBAP’ın kurucusu ve başkanı olarak bulunuyorum. Buraya bazı proje ve önerilerimi sizinle paylaşmak için gelmiştim. Ama bu sabah uyandığımda Gazze’de 600 binden fazla çocuğun büyük tehlike altında olduğunu öğrendim. Biz AHBAP olarak Gazze’ye insani yardım göndermeyi denedik ama pek çok engelle karşılaştık. Ve bildiğiniz gibi 100’den fazla Birleşmiş Milletler çalışanı hayatını kaybetti" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Levent, konuşmasını son anda değiştirerek İsrail hükümetini kınadığını belirtti. "Ayrıca Başbakan Netanyahu’ya bir soru sormak istiyorum. 10 binden fazla çocuğun öldürülmesini nasıl haklı görebilirsiniz? Bu nedenle İsrail hükümetini bu zulüm ve insani krizden dolayı kınıyorum. Ayrıca, Gazze’deki savaşı protesto eden savaş karşıtı Yahudi toplumu da dahil olmak üzere, Amerikalı ve Fransız öğrencilerle dayanışma içerisindeyim" ifadelerini kullandı.

Moderatörün Levent'e "Teşekkürler" demesinin ardından sıradaki konuşmacıya geçildi.

Haluk Levent, Twitter'daki paylaşımında, "Kenya’da Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Örgütleri toplantısında aslında AHBAP faaliyetleri konusunda konuşmam istenmişti. Ama son dakikada konuşma metnimi değiştirme kararı aldım. İsrail’in Gazze ve Refah soykırımını protesto edeceğiz. Her yerde edeceğiz" şeklinde bir açıklamada bulundu.