Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Washington ziyareti sırasında ABD'li muhataplarıyla gerçekleştirdiği görüşmeleri Türk basın mensuplarına değerlendirdi. Ziyaret kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Kongre üyeleriyle yapılan toplantılarda, Türkiye'nin önemli konuları gündeme getirildi.

Fidan, ABD'nin YPG/PKK'ya verdiği destek ve FETÖ ile mücadele konularında ABD'li yetkililere net mesajlar iletti. Yaptığı açıklamada, ABD'nin YPG/PKK'ya sunduğu destekle ilgili olarak sadece silah değil, aynı zamanda kapasite, eğitim ve kurumsallaşma desteği ile birlikte tehdit oluşturduğunu belirtti. Türkiye'nin, ulusal ve uluslararası hukuk çerçevesinde sınırları içinde ve dışında terörle mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı.

Görüşmelerde enerji, ekonomi, finans, maliye, terörle mücadele ve bölgesel konular gibi geniş bir yelpazede konuların ele alındığını ifade eden Fidan, özellikle Gazze konusuna geniş bir yer ayırdıklarını belirtti. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve bu bölgedeki insani kriz üzerine Türkiye'nin önerilerini dile getirdi. Fidan, Gazze'deki trajedinin sadece vicdanlara ağır bir yük olmadığını, aynı zamanda ülkelerin kendi toplumlarını harekete geçirecek bir fitil olabileceğini ifade etti.

ABD yönetiminin Gazze'ye geçici liman kurma yaklaşımına dikkat çeken Fidan, birçok ülkenin bu trajedi karşısında bir şeyler yapmak zorunda hissettiğini ifade etti. İsrail-Filistin sorununa kalıcı siyasi çözümün, bağımsız Filistin devletinin kurulması ve iki devletli çözüm ekseninde olacağını vurguladı.

Resmi Gazete'de yayımlandı! İşte Bakanlıklarda atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de yayımlandı! İşte Bakanlıklarda atama ve görevden alma kararları

Ukrayna savaşıyla ilgili olarak da Fidan, Rusya ve Ukrayna'nın masaya gelmeme noktasında olduğunu belirterek, dışardan üçüncü bir göz olarak bu savaşın durmasına yönelik bir diyalog zeminine ihtiyaç olduğunu ifade etti. Türk-Amerikan ilişkilerinde pozitif bir gündem oluşturulmasının önemine vurgu yapan Fidan, ticaret hacminin artırılması hedefine odaklandıklarını dile getirdi.

Son olarak, F-16'larla ilgili siyasi sürecin tamamlandığını ve artık uçakların üretim ve teslimatıyla ilgili teknik süreçlerin başladığını belirtti. F-35 konusuna da değinen Fidan, Türkiye'nin pozisyonunu koruduğunu ve bu konularda farklı perspektiflerle tartışmaya hazır olduklarını ifade etti.