Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev görüşmesinde Kıbrıs vurgusu! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev görüşmesinde Kıbrıs vurgusu!

5 Şubat 1997 Gulca Katliamı Şehitleri Anma Toplantısı, 4 Şubat Pazar günü saat 17.30'da Ankara'da gerçekleştirilecek. Doğu Türkistan Araştırmaları Vakfı, Uygur Akademisi Vakfı ve Dünya Uygur Kurultayı Vakfı tarafından gerçekleştirilecek anma toplantısı, Ankara'da Uygur Araştırma Enstitüsü'nde gerçekleşecek.

GULCA KATLİAMI NEDİR?

Tarih 5 şubat 1997. Doğu Türkistan’ın Gulca vilayetinde bir ”Kadir Gecesi”. İbadetlerini yerine getirmek üzere bir evde toplanan kadınlar, Çin polisi tarafından yapılan baskınla evden dışarıya çıkarılmış ve bu zorbalığa direnen kadınlar üzerine ateş açılmıştı. Akabinde bölge halkı bu duruma tepki olarak toplanmış ve katil Çin yönetiminin, her zaman olduğu gibi, kalabalık üzerine ateş açması sonucu kelimenin tam anlamıyla bir katliam gerçekleştirmişti. Uluslararası Af Örgütü raporuna göre olay esnasında 100’den fazla kişi ateşli silah ile hayatını kaybetmiş, 300’den fazla kişi -30 derece soğukta üzerilerine sıkılan tazyikli su neticesinde ıslak vaziyette bekletilmiş ve maalesef donarak hayatlarını kaybetmişlerdi. Olay sonrasında 200’den fazla kişi göstermelik mahkemelerde yargılanma sonucu idam cezasına ve 90 kişide müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Gözaltına alınanların ekserisinin akıbetleri belli değildir. Aradan geçen 24 yıla rağmen acılarımız tazeliğini korumaya devam etmektedir. (Doğu Türkistan Vakfı Sitesinden alınmıştır)