Habere göre, Lille kentinde bulunan ve üniversiteye yerleştirme başarısı yüksek olan bu özel lisenin devletle sözleşmesi iptal edildi. Kararda, lisede verilen eğitimin Fransa Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı beklentilerini karşılamadığı ifade edildi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Türkiye Ermenilere karşı soykırım yapmamıştır! Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Türkiye Ermenilere karşı soykırım yapmamıştır!

Ayrıca, lisede "kültür, cinsiyetler arası ilişki, eşcinsellik" gibi konularda kaynak eksikliği olduğu ve öğrencilere sunulan İslam dini kaynaklarının diğer dinlere ilişkin kaynaklara baskın geldiği iddia edildi. Ayrıca, lisede görev yapan bazı öğretmenlerin "cumhuriyet değerlerine karşı olduğu" öne sürüldü. Bu karar, lisenin kadrolu öğretmenlerini ve yıllık bütçesinden yarım milyon euro kamu yardımını kaybetmesine neden olacak.

Karar, Fransa Müslümanları Federasyonu tarafından da eleştirildi ve sadece Averroes Lisesi'nin değil, bütün özel kurumların geleceği için endişe verici bir mesaj olduğu belirtildi.