Mehmet Şimşek'ten rezerv açıklaması Mehmet Şimşek'ten rezerv açıklaması

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yayımladığı "Küresel Ekonomik Görünüm" raporunda dünya ekonomisinin bu yılki büyüme tahminini önceki oran olan yüzde 2,5'ten yüzde 2,9'a revize etti. Ancak, gelecek yıl için öngörülen küresel büyüme oranı yüzde 2,1 olarak belirlendi. Raporda, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklar ve risklere dikkat çekilirken, özellikle parasal sıkılaştırmanın etkilerinin önümüzdeki dönemde hissedilmesi ve Çin'deki konut sektöründeki sorunlar gibi faktörlerin küresel büyümeyi etkileyebileceği ifade edildi.

Türkiye ekonomisi için raporda yapılan değerlendirmede ise bu yıl yüzde 4,1 büyüme öngörülürken, gelecek yıl için büyüme beklentisi yüzde 2,5 olarak belirlendi. Ayrıca, Türkiye'de enflasyon oranının bu yılın sonunda yüzde 65'e ulaşmasının beklendiği, ancak 2024 yılında bu oranın yüzde 38 seviyesine gerileyeceği öne sürüldü. Türkiye'nin ekonomik performansındaki bu iyileşmenin, enflasyonun düşürülmesi ve büyüme hızının artırılması adına atılan adımların etkisi olduğu belirtildi.

Fitch Ratings raporunda ayrıca, Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 5,3, gelecek yıl ise yüzde 4,6 oranında büyüme kaydetmesinin öngörüldüğü, ABD ekonomisinin 2023 sonunda yüzde 2,4, gelecek sene ise yüzde 1,2 oranında büyüyeceği bilgisi verildi. Avrupa Birliği ekonomisinin büyüme tahminleri de raporda yer aldı; 2023'te yüzde 0,5, 2024'te yüzde 0,7 büyüme bekleniyor.