Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın Filistin Devleti'ni resmen tanıdığını duyurdu. Açıklamada, Gazze'deki insani durum ve süregelen çatışmaların uluslararası siyaset gündeminde çözüm bekleyen başlıca meselelerden biri olduğu vurgulandı.

Washington Zirvesi’nin Türkiye için önemi! Washington Zirvesi’nin Türkiye için önemi!

"Rehineler Serbest Kalsın" Çağrısı
Açıklamada, "Ermenistan Cumhuriyeti, sivil altyapıların hedef alınmasını, sivil halka yönelik şiddeti ve silahlı çatışma sırasında sivillerin rehin alınmasını ve esir edilmesini kategorik olarak reddetmekte ve önkoşulsuz olarak serbest bırakılmaları için uluslararası toplumun taleplerine katılmaktadır" denildi.

Barışçıl ve Kapsamlı Çözüm Vurgusu
Ermenistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun Gazze'de derhal ateşkes çağrısında bulunduğu kararlarına destek verdiği belirtilen açıklamada, "Ermenistan Cumhuriyeti, Orta Doğu'da barış ve istikrarın tesisi, Yahudi ve Filistin halkları arasında kalıcı uzlaşmanın sağlanmasıyla samimi olarak ilgilenmektedir. Çeşitli uluslararası platformlarda her zaman Filistin meselesinin barışçıl ve kapsamlı çözümünü savunduk ve İsrail-Filistin çatışmasının çözümünde 'iki devlet' ilkesini destekledik. Filistinlilerin ve İsraillilerin meşru isteklerini gerçekleştirebilmelerinin tek yolunun bu olduğuna inanıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "Yukarıdakilere dayanarak ve uluslararası hukuka ve eşitlik, egemenlik ve halkların barış içinde bir arada yaşaması ilkelerine bağlılığını bir kez daha teyit ederek, Ermenistan Cumhuriyeti Filistin Devletini tanır." Bu açıklama, Ermenistan'ın uluslararası hukuk ve barış ilkelerine olan bağlılığını gösteriyor.

Editör: Burak Hakkı Polat