936 kilometrekarelik alana sahip Hocalı, konumu itibarıyla Dağlık Karabağ’ın en önemli noktalarından biriydi. 2 bin 605 hanenin bulunduğu Hocalı yaklaşık 7 bin kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Ancak çatışmalardan dolayı nüfus 3 bine kadar düşmüştü. Bölgedeki tek havaalanının burada olması nedeniyle stratejik öneme sahipti.

Hocalı'ya çıkan tüm yolları ele geçirdiler.

25 Şubat 1992 akşamı Ermeni kuvvetleri saldırıya başladı. İddialara göre saldırı için Rus ordusunun o zaman Hankendi’de bulunan güçlerinden yardım aldılar. Ermeni kuvvetlerinin, Rusların teknik imkanlarını kullanarak kenti top ve tank ateşine tuttu; hatta saldırıda Rus askerlerinin bizzat yer aldığı bile kayıtlara geçti. 26 Şubat sabahına kadar süren katliam, 613 kişinin canına maloldu.

Üstelik çoğunda ağır işkence izleri vardı.

Ermeni Vagif Haçaturyan’ın işkence ettiği Türklerden biri de oradaydı… Mahkeme salonunda…

Kırgızistan'da çocuklara yönelik cinsel saldırı suçlarına "hadım" cezası! Kırgızistan'da çocuklara yönelik cinsel saldırı suçlarına "hadım" cezası!

Hocalı katliamının meşhur canilerinden Vagif Haçaturyan’ın, yıllar önce işkence yaptığı Azerbaycanlının “Vagif, beni tanıdın mı?” sözleri sonrası mahkemede hüngür hüngür ağladığı o anlar saniye saniye kaydedildi.