31 Mart'taki yerel seçimlere sayılı günler kala, iktidarın en güvendiği seçmen kitlesi olan emekli ve yaşlı tabanda ciddi bir çözülme olduğu öne sürüldü. Emekli ikramiyesinin 5 bin TL olarak açıklanmasına rağmen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in devreye girmesiyle 3 bin TL'ye düşürüldüğü iddia edildi.

Tokat'ta 5.7'lik deprem! Tokat'ta 5.7'lik deprem!

Gazete Pencere'den Nuray Babacan'ın haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından duyurulan 5 bin TL'lik emekli ikramiyesinin, Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda yapılan sunumun ardından 3 bin TL'ye çekildiği belirtildi. Maliyetin para politikasını zorlayacağına dair yapılan sunumun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı etkilediği ve frene basıldığı aktarıldı.

Emekli ve yaşlı seçmen tabanında yaşanan çözülme, AKP'nin gençlerin oylarında zaten yaşadığı sıkıntılara ek olarak ortaya çıktı. 65 yaş üstü seçmen kitlesinde yüzde 30'luk bir erimenin yaşandığı ifade edilirken, ekonomik kriz, enflasyon ve emekli maaşlarındaki artış sorunları seçmenin uzaklaşmasına neden oldu.

Emeklilerin ekonomik durumu, hayat pahalılığındaki artış ve bayram ikramiyesinin beklenenden düşük olması gibi faktörler, yaşlı seçmen kitlesindeki çözülmeyi tetikledi. Bakanlar Kurulu'nda yapılan sunumun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın frene bastığı ve ikramiyenin düşürüldüğü belirtilirken, bu durumun seçim öncesinde iktidar partisi için bir risk oluşturabileceği ifade ediliyor.