Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabı üzerinden hiperenflasyon konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Paylaşımında, hiperenflasyonun teknik tanımına dikkat çeken Eğilmez, bu tanımın yıllık enflasyon oranının yüzde 200 sınırını aştığı durumlarda kullanıldığını belirtti.

Eğilmez, Türkiye'de açıklanan resmi enflasyon oranlarının yüzde 67 ile yüzde 127 arasında değiştiğini ifade etti. Bu enflasyon oranlarını ölçen başka bir kurumun bulunmadığını vurgulayan Eğilmez, İstanbul Ticaret Odası'nın sadece İstanbul için bir ölçüm yaptığını ve bu ölçümün de yalnızca ücretlilerin geçim endeksini kapsadığını belirtti.

Eğilmez, Türkiye'deki enflasyonun çok yüksek olduğunu kabul ederken, hiperenflasyon durumunun teknik tanımı gereği henüz gerçekleşmediğini dile getirdi. Ülke genelinde fiyatların bütün Türkiye'den toplanarak ve ağırlıklandırılarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Eğilmez, sadece belirli bir çevrenin fiyatlarına bakarak hiperenflasyon iddiasında bulunmanın yanıltıcı olabileceğini ifade etti.

'Bizimki IMF’yi sevmiyor bu nedenle Dünya Bankası' 'Bizimki IMF’yi sevmiyor bu nedenle Dünya Bankası'

Son olarak, Eğilmez, Türkiye'deki enflasyonun yüksek seviyelerde seyrettiğini ve daha fazla çaba harcanması halinde hiperenflasyon riskinin artabileceğini sözlerine ekledi.