Fransa’dan hadsiz paylaşım: Türk topraklarını Ermenistan toprağı olarak gösterdiler Fransa’dan hadsiz paylaşım: Türk topraklarını Ermenistan toprağı olarak gösterdiler

Yine bir Ramazan Bayramında daha işgal altındaki Doğu Türkistan’da Uygur Müslümanlar hüzünlü… Doğu Türkistan’da Uygur Müslümanlar ne Ramazan kutladı ne de Ramazan Bayramı… Uygur Hareketi yayınladığı basın bülteni ile Doğu Türkistan’da Ramazan Bayramından mahrum bırakılan Uygur Türklerini hatırlattı. Tüm dünyada Müslümanların aileleri ile birlikte bayramı kutladıkları şu zamanda milyonlarca Uygur ailelerinden haber bile alamıyor. İşgal altındaki Doğu Türkistan’da Ramazan ve Ramazan’ın sonunda tüm Müslümanlar için bir coşku ve sevinç anı olan Ramazan Bayramından mahrum kalan Uygur Türklerini unutmayalım. Uygur Hareketi dünyanın dört bir yanındaki Müslüman kardeşlerimizin Mübarek Bayramını kutlar. Ne yazık ki bu kutlama, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) işgal altındaki Doğu Türkistan’ın Uygur halkına karşı yürüttüğü savaşın ortasında yapılmaktadır. Mübarek Ramazan ayı sona ererken, ÇKP’nin ellerinde aşırı dini zulüm ve soykırıma maruz kalan Uygurları hatırlamalıyız. ÇKP’nin Doğu Türkistan’daki soykırım kampanyası sadece Uygur halkına ve İslam’a yönelik bir saldırı değil, aynı zamanda düşünce özgürlüğüne ve nihayetinde insanlığa yönelik bir saldırıdır. Nisan 2023’teki Ramazan Bayramı öncesinde Çinli yetkililer en az 26 Uygur’un cesedini teslim etti. Bu, ÇKP’nin Uygurların boyun eğmesi ya da ölümle yüzleşmesi gerektiğine dair şiddetli bir açıklama ile kutlamaları engelleme niyetinin bariz bir örneğidir. Bugüne kadar 16.000’den fazla cami yıkıldı ve oruç tutmak, namaz kılmak, Kuran’a sahip olmak veya okumak gibi İslami uygulamalar yasaklandı. Kuran sistematik olarak devlet onaylı bir versiyonla yeniden yazılıyor ve metni onlarca yıl önce okuduğu tespit edilenler kamplarda gözaltına alınıyor.

Uygur Hareketi başkanı Ruşen Abbas şunları söyledi:

“Bugün, Uygur Müslüman kardeşlerimizin inançları ve geçim kaynakları ellerinden alınarak hayatta kalma mücadelesi verdiklerini içselleştirmeliyiz. Dinimizin özü ÇKP’nin acımasız soykırım kampanyasında çarpıtılmaktadır. Çin dünya sahnesinde işlediği suçlardan sorumlu tutulmalıdır. Bu ancak acil eylem ihtiyacı küresel toplumumuzdaki her Müslüman’ın bilincinde yankılandığında gerçekleşebilir.”

Twitter/ @U_Hareketi