ABD merkezli Diamond Challenge Uluslararası Lise Girişimcilik Yarışması Türkiye finali, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) ev sahipliğinde yapıldı. Diamond Challenge’da Türkiye’yi İstanbul Hisar Okulları öğrencileri temsil edecek.

Dünyanın dört bir yanındaki lise öğrencilerine girişimciliği ilk elden deneyimleme imkânı sunan Diamond Challenge Liselerarası Girişimcilik Programı, Türkiye’de ikinci kez EGİAD partnerliğinde İzmir’de gerçekleşti. Geçtiğimiz sene sadece İzmir’deki liselerin katılım gösterdiği organizasyonun ardından bu sene gerçekleşen ikinci etapta Türkiye’den İstanbul, Iğdır ve yurt dışından Mısır’dan ekipler yarışmaya dahil oldu. Covid-19 salgını sebebiyle sanal ortamda gerçekleşen Diamond Challenge finali, 5 binden fazla lise öğrencisini içeren bin 922 ekip başvurusu aldı. Geçen seneye kadar yaklaşık 766 başvurunun geldiği Diamond Challenge programına bu sene rekor katılım gerçekleşti. Liseler arasında profesyonel iş geliştirme ve ağ oluşturma etkinliği olarak dünya organizasyonlarında birinci sırada yer alan zirveye geçtiğimiz yıl 21 ülke ve 18 eyaletten 766 ekip katılırken, bu sene 50 ülke ve 30 eyaletten 835 ekip yarı finale kaldı. Başvurularda yüzde 8’lik artış görülen yarışmanın Türkiye elemeleri de EGİAD ev sahipliğinde İzmir’de online olarak gerçekleşti.

Türkiye ön elemelerini 5 girişimci ekibin kazandığı yarışmanın finali, 22 Şubat’ta EGİAD tarafından online olarak gerçekleştirildi. Türkiye finaline İstanbul’dan Hisar Okulları ve TED Koleji, Iğdır’dan Özel Hazar Anadolu Lisesi, Mısır Alsalam’dan Qena STEM School ve yine Mısır İskenderiye’den Stem Alex School katılım gösterdi. Finalin jüri üyeliğinde; EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan, EGİFED Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Zeynep Öner yer aldı.

"Girişimcilik kültürünü aşılıyoruz"

Etkinlik, EGİAD Başkan Vekili Alp Avni Yelkenbiçer’in açılış konuşmasıyla başladı. Alışılagelen konvansiyonel iş yapış biçimleriyle dünya kaynaklarının hızla tüketildiğini belirten Yelkenbiçer, “Sürdürülebilir iş modelleri için farklı bir bakış gerektiğine inanıyoruz. Bu bakışı da bizlere getirebilecek olan genç girişimci adaylarımızı ve girişimcilerimizi ülkemiz ve insanlık için bir umut olarak görmekteyiz” diye konuştu.

Ege Genç İş İnsanları Derneği olarak 2011 yılından bu yana girişimcilik konusunu gündemde tuttuklarına dikkat çeken Yelkenbiçer, “Girişimcilik üzerine her geçen yıl farklı projeler ilave ederek farkındalık oluşturmaya, eğitimler vermeye hem girişimcilik hem de melek yatırımcılık kavramlarının yayılımını sağlamaya yönelik faaliyetler yapmaya devam ediyoruz. Girişimciliğe ayrılan devlet destekleri son yıllarda artış gösterdi. Girişimcilik kültürü okullardan başlayarak aşılanmalı. Yaptığımız etkinliklerin birçoğunda biz STK olarak bu görevi seve seve üstleniyoruz” dedi.

EGİAD Melekleri

İzmir ve Ege Bölgesi’nin Hazine Müsteşarlığına akredite ilk melek yatırım ağı olan EGİAD Melekleri ile girişimciler ve yatırımcılar arasında güçlü bir köprü oluşturduklarını dile getiren Yelkenbiçer, “EGİAD Melekleri, bugüne kadar 2 binden fazla girişimci ile temas kurmuş, 24 girişimci-melek yatırımcı toplantısı organize etmiş ve 14 girişim projesine yatırım yapmıştır. Birçok girişimciye de mentorluk desteği sağlamıştır. Üniversitedeki gençlerin girişimciliğe ilişkin farkındalığı ve yetkinliğini artırmak, cesaretlendirmek, desteklemek ve melek yatırımcılık kavramını aktarmak üzere gerçekleşen ’TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ programının Ege’deki partneri olmayı da başarmıştır. Böylesi büyük bir etkinliğin de Türkiye bacağını ikinci kez yürütmek kurumumuz açısından da ayrıca gurur vericidir. EGİAD olarak girişimciliğin lise düzeyinde yayılmasına destek olarak başladığımız bu vizyon ile bugün bizlere iş fikirlerini sunan ekip bireylerinin üniversiteye geçtiklerinde ’TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ Ege programı ile yanlarında olmak ve günün sonunda sürdürülebilir girişimlere sahip olmaları için gerekli kaynağı sağlamak üzere melek yatırım ağımız ile her zaman yanlarında olmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Diamond Challenge 2021 hakkında bilgilendirme yapan EGİAD Melekleri İcra Kurulu Başkan Vekili Özgür Kılınçlar da geçtiğimiz sene sadece İzmirli okullar ile yapılan bu yarışmanın bu yıl hem tüm Türkiye’den hem de yurt dışından katılımcı aldığını söyledi. Program detaylarını veren Özgür Kılınçlar’ın ardından öğrenciler tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Program arasında “İlham Veren Girişimci Key Note Speakers” konuşmasında ise Pepapp Kurucu Ortağı Berke Uygun girişimcilik hikayesini aktardı. Uygun, bu yolculuğunda girişimciliğe ilk adım atmasından networkünde bulunan kişilerin etkisine kadar çeşitli tavsiyelerde bulundu. Uygun, özellikle de gençlerin kariyer hedeflerinde girişimciliğe de yer vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

ABD’de Türkiye’yi Ergo projesi temsil edecek

Zorlu bir mücadeleye sahne olan yarışmanın finalini İstanbul Hisar Okulları öğrencileri, Ergo projesi ile kazandı. Gradyan diyet değişikliği yoluyla karbon emisyonunuzu azaltan, sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları geliştiren sanal diyetisyen rehberi uygulaması ile Demir Alp, Melis Asiyo, Selin Dönmez, Serra Çelik isimli öğrenciler iki aylık süreçte EGİAD mentorlüğünde projelerini daha da geliştirerek 11-16 Nisan’da ABD Delaware Üniversitesi tarafından düzenlenen Diamond Challenge Summit etkinliğinde Türkiye’yi temsil ederek global sahnede büyük ödül havuzu 100 bin dolar için yarışacak.

Türkiye yeni bir döneme hazırlanıyor! Türkiye yeni bir döneme hazırlanıyor!
Yarışmada ikinci Eventlist projesi ile İstanbul TED Koleji’nden Emir Şahin, Serkan Akın, Azra Alpaslan, Emir Elmalı, Mehmet Şahin’in yer aldığı ekip oldu. Öğrenciler, hem sosyal ağda hem de kişisel planlama becerilerinde kişiyi daha verimli hale getiren bir platform oluşturdu. Üçüncü olan ekip ise Mısır İskenderiye’den Stem Alex School oldu. Rana Osama, Habiba Mahmoud, Amira Shoby, Habiba Hisham, Nora Hussain adlı öğrenciler, D Chair projesi ile günlük hayatta işinizi yaptığınızda ücretsiz elektrik üreten bir sandalye tasarladı.