19 ilde "BOZDOĞAN-25"operasyonu 19 ilde "BOZDOĞAN-25"operasyonu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin verdiği bilgilere göre, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde 500'e yakın aktif fay hattı bulunuyor ve bu durum ülke genelinde ciddi bir tehlike oluşturuyor. Özhaseki, "Hangi fay hattının ne zaman hareketleneceğini kestiremiyoruz" şeklinde konuştu.

CNN TÜRK ekibi, konuyu daha detaylı ele almak üzere Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy ile bir araya geldi. Prof. Dr. Ersoy, Türkiye'nin deprem gerçeğiyle yüzleşmek zorunda olduğunu vurgulayarak, ülkenin her tarafında potansiyel tehlike oluşturan fay hatlarının bulunduğunu dile getirdi.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından güncellenen fay haritasına göre, 1990'lı yıllardan bu yana fay sayısının 500'ün üzerine çıktığı belirlendi. Bu durum, ülkedeki deprem riskinin arttığını gösteriyor.

Prof. Dr. Ersoy, İstanbul'un deprem riski konusunda da uyarılarda bulunarak, "İstanbul'un tarihi depremi ne zaman olacak tam olarak bilinmiyor ancak fay haritasına göre, Marmara Denizi çevresinde 7 şiddetinde büyük bir deprem olasılığı bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, Ersoy, kentsel dönüşümün önemini vurgulayarak, güçlendirilmesi gereken binaların hızla yenilenmesi gerektiğini belirtti. Vatandaş ve müteahhit arasında devletin hakemlik yapması gerektiğini dile getiren Ersoy, kentsel dönüşümün sadece binaları yenileme değil, aynı zamanda depreme karşı güçlendirme projesi olduğunu vurguladı.