Bakan Işıkhan açıkladı! EYT'ye kaç kişi daha dahil olacak? Bakan Işıkhan açıkladı! EYT'ye kaç kişi daha dahil olacak?

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, tarım sektöründeki borç artışı ve çiftçilerin yaşadığı ekonomik zorluklara ilişkin çarpıcı rakamlar paylaştı. Gürer'in verdiği bilgilere göre, tarım sektörünün bankalara olan kredi borçları son bir yılda %75 artış gösterdi. Bu durum, çiftçilerin üretim yapabilmek için borçlanmak zorunda kaldığını gösteriyor.

Gürer, tarımsal desteklemelerin yetersiz olduğunu da vurgulayarak çiftçilerin mazot desteğinin 3 katını vergi olarak ödediğini belirtti. Özellikle, çiftçilere kanunda belirtilen destek tutarlarının verilmediğine dikkat çeken Gürer, çiftçilere yönelik destek politikalarının yetersiz olduğunu ifade etti.

Gürer'in ifadeleri şu şekilde: "Tarım sektörünün bankalara olan borcu 2023 yılının şubat ayında 363 milyar 395 milyon TL iken, 2024 yılının aynı ayında bu rakam yüzde 75 artarak 637 milyar 438 milyon TL’ye yükseldi. Tarım sektörünün takipteki kredi tutarı ise 2 milyar 262 milyon TL olarak gerçekleşti. Çiftçiler üretimin içinde kalabilmek için çözüm yolları arıyor. Bu sebeple de bankaların artan faiz oranlarına rağmen yüksek faizle kredi kullanmak zorunda kalıyorlar. Yüksek faiz oranları, artan girdi maliyetleri ile üretim sürecine borçlanarak başlayan çiftçi üründen beklediği verimi alamaması veya ürünün değer bulmaması sonucunda bir çıkmazın içine giriyor. Bunun sonucunda da üretimden uzaklaşıyor."

Çiftçilere kanunda belirtilen destek tutarlarının verilmediğini belirten Gürer, "Tarım Kanununun 21. Maddesine göre milli gelirin en az yüzde 1'i oranında çiftçiye destek verilmesi gerekiyor. Ancak çiftçilerimize kanunda verilmesi belirtilen destek tutarı 2024 yılı için 411 milyar TL, verilen ise 91 milyar TL. Çiftçilerimize ne yazık ki kanunda belirtilen destek tutarları verilmiyor. AKP iktidarında bu kanunda belirtilen tutarlar hiçbir zaman verilmedi." şeklinde konuştu.

Mazot desteği konusunda çarpıcı bir örnek veren Gürer, "2024 yılında çiftçilere verilecek mazot desteği tutarı 16.1 milyar TL olacak. Tarımda kullanılan yıllık ortalama mazot miktarı 3 milyar litredir. Yani tarımda bir yılda kullanılan mazotun güncel fiyatlar (43 TL) üzerinden tutar olarak karşılığı 129 milyar TL’dir. Bu tutarın 26.5 milyar TL’si ÖTV, 17.1 milyar TL’si KDV olmak üzere toplam ödenen vergi tutarı 43.6 milyar TL’yi bulmaktadır. Çiftçilerin aldığı mazotun vergisi çiftçiye verilen tarımsal destek tutarı toplamının yüzde 47,8’ine denk gelmektedir. Çiftçiye 2024 yılında toplam 91.1 milyar destek verilmesi beklenirken sadece çiftçinin kullandığı mazottan 43.6 milyar vergi alınacak. Ayrıca çiftçiye verilecek mazot desteğinin yaklaşık 3 katı çiftçiden vergi olarak geri alınmış olacak." diyerek sözlerini tamamladı.